Двойно ще се увеличат таксите за риболовците Цените на билети за любителски риболов рязко скачат. Това става ясно от пуснати в правителствения портал за обществено обсъждане на промени в Тарифата за таксите, събирани по Закона за рибарството и аквакултурите. С тях се предлага изменение на таксата "за издаване и презаверка на билет за любителски риболов на физическо лице". Таксата за издаване на седмичен билет за любителски риболов на гражданин ще нарасне от 4 лв. на 12 лв. Таксата за месечен билет ще бъде увеличена от 8 лв. на 16 лв., за шест месеца нараства от 15 лв. на 30 лв., а цената за годишен билет за риболов ще бъде повишена от 25 лв. на 50 лв.
Предложенията имат за цел актуализация на таксите във връзка с промяната в макроикономическите показатели на страната в периода от 2007 г. до настоящия момент, пишат авторите на промените. "Таксата, която се заплаща е крайно недостатъчна и не покрива разходите, които се извършват за осъществяване на контрол, опазване и управление на улавяния от тях ресурс, обработване на документи", твърдят още те.
Според мотивите "предоставянето на билет дава право на любителите риболовци да осъществяват своето хоби за посочения период, и да получат съответно полагаемия рибен ресурс в допустимите в закона норми". При осъществяването на контрол служителите на ИАРА ползвали високопроходими автомобили, прибори за нощно виждане, термо камери, бинокли и др. средства. "Поради многобройните водни обекти в страната, както и значителния брой закупени билети от любители риболовци – средно около 200 000 на година, се налага по засилен контрол, което довежда до повишаване на разходите за контрол", твърдят още авторите на промените.
Ще бъдат повишени и таксите за придобиване на право за извършване на стопански риболов във водите на Черно море и река Дунав.