Кръгла маса „Превенция на насилието“ събра в Казанлък представители на държавни и местни институции. Организатори са Командерия „Свети Пророк Илия“ от Ордена на Рицарите тамплиери на Йерусалим и Инър Уийл клуб „Роза алба“ - Казанлък. Във форума се включи Анна Попова, делегат в мисията на ООН, която ръководи и координира международната инициатива „Жена за жените“. Участваха още д-р Йордан Гечев, командер на Командерия „Св. Пророк Илия“, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, общински съветници, инспектор Боряна Томова, заместник-национален координатор в МВР по въпросите на домашното насилие, Наталия Илиева, председател на Националното бюро за правна помощ за лица, претърпели насилие, Кристина Манева, президент на Инър Уийл клуб „Роза алба“, представители на общините Павел баня, Мъглиж, Гурково и Николаево, на Областна дирекция „Полиция“, на Агенцията за социално подпомагане, неправителствени организации, директори на училища, ученици от ПХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Казанлък, президенти на спортни клубове, психолози, медии. Широкият кръг от участници в кръглата маса обсъди основните въпроси: как да дефинираме насилието, какво причинява насилие в различните му форми, какви мерки трябва да се вземат и каква е общата идея на институциите в борбата против насилието.
Според Анна Попова, насилието е международен проблем и основната цел през 2025 година е превенцията му в неговите различни форми – физическо, психическо, сексуално, трафик на хора, домашно насилие. „Трябва да се започне от семейството, после да се работи по въпросите в училище. Разчита се на различните държавни институции. Сериозна роля играят и неправителствените организации“.
По думите на Наталия Илиева, през 2023 година е изготвен Меморандум за защита на жертвите на насилие с активната работа на МВР, което е довело до значителен ръст на хората, потърсили помощ. „В случаи на домашно насилие трябва незабавно да се търси Националното бюро за правна помощ, което разполага със списък от адвокати, които оказват правна помощ на пострадалите“, обясни тя. Националния безплатен телефон за правна помощ, на който винаги от 9 до 17 часа дежурят двама адвокати, е 070018250, съобщи още Илиева. Разкрити са и 24 регионални центъра за консултация, които също оказват подкрепа на пострадалите.
Според Боряна Томова, в МВР са създадени Методически указания за действия на служителите в Министерството на вътрешните работи в случаите на домашно насилие. От 1 януари 2024 година тези методически указания вече се прилагат, като се обучени 560 полицейски служители за работа в такива ситуации. Работи се и по Алгоритъм за оценка на риска от домашно насилие, съвместно с Агенцията за социално подпомагане и Регионалните управления по образование. В резултат на тези дейности с 290% се е увеличил ръстът на образуваните досъдебни производства за домашно насилие. При спешни случаи и непосредствена опасност за живота на пострадалия, както и при ставане на свидетел на насилие, телефонът за подаване на сигнал е 112, информира още Томова.
От скоро работи и електронна платформа www.beznasilie.bg с мото „Имаш право на живот без насилие“ в помощ на пострадали хора, информираха още на форума.
Според участниците в кръглата маса, работата по превенция на насилието трябва да започне от най-ранна детска възраст, да продължи в училищното образование, където важна роля имат специалистите психолози, да има обществена нетърпимост към различните форми на насилие и ефективна комуникация и координация между различните институции, ангажирани с този проблем.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!