Въпреки минусовите температури и мъглата, стотици българи от двете страни на Балкана изкачиха на 3 март по стъпалата към Паметника на Свободата на връх Свети Никола, за да се включат в Националното честване на 147-ата годишнина от Освобождението на България. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова присъства по-рано на благодарствен молебен, който отслужи Старозагорският митрополит Киприан и свещеници от епархията в храм-паметника "Рождество Христово" в Шипка.
"Този ден е много важен, не само защото сме в Шипка, а защото показва желанието за свобода върви с мира. Мирът е нещо, което ми дава сили да продължим напред.
На Шипка опълченците показват, че свободата не е даром, и днешния ден е пример затова, че трябва да сме в коалицията на желаещите мир, а не война.", каза председателят на парламента на историческия връх.
"Винаги да помним завета, който оставиха всички загинали за вярата и нашето отечество, български опълченци и руски воини, и да помним, че няма по-голяма любов от тази, човек да положи душата си за своя ближен. Помнейки тази истина, и съхранявайки тази история, ще можем да продължим напред, и да помнят идните поколения истината, че паднаха за освобождението на България", това каза Н. в. преосвещенство Старозагорският митрополит Киприан по повод Националния празник на България – Трети март.
Честванията продължават, като в столицата, от 18:30 часа, на площад "Народно събрание" ще се проведе тържествената заря-проверка. Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия и ще произнесе слово.
В строя ще бъдат и знамената-светини на българското войнство: Самарско знаме, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-и пехотен Ломски полк, Знаме на 13-и пехотен Рилски полк, Знаме на 25-и пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк, Знаме на 6-ти пехотен Търновски полк и Знаме на 24-ти пехотен Черноморски полк.
От 19:30 часа президентът Румен Радев ще бъде домакин на традиционния официален прием по случай националния празник 3 март в Централния военен клуб в София.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!