Два дни преди втория Национален празник за България- 8-ми март, цените на цветята, запазена марка за празничен дар, традиционон "литнаха" нагоре. От вчера трескаво се зареждат цветарски магазини, павалиони, улични сергии и отделни търговци на кофи.

Пазарува се от обикновен зюмбюл, през традиционно и неотменим карамфил или лале, до екзотични и оригинални букети и цветя. И тази година не минава без масирано цветарско нашествие в центъра на Казанлък, което пък внася редовния шум в останалата цветарска система околовръст.

Най- евтината осмомартенска китка този път пак ше е карамфилът, в различни цветове и размери - по 1,50 лв. за брой.

Зюмбюлите са почти двойно, за хубавите и едри цветове, а тези с по- омърлушен вид може и на 2 лева.


Осмомартенската цветна класика- розите, са по 6 лева заковано, лалетата по 2 или 3, в зависимост от размера и произхода, маргаритките твърдо 3 лева. Тези с по-дълги дръжки и по едри цветове са на по 4 или 5 лева, като в последното е важна и опаковката. При цветята в саксии "таван" няма: колкото повече, толкова повече. Традиционните игличини и циклами са по от 3 лева за първите до 7 и от 5 до 8 лева за вторите. Останалите екзотични стайни цветя в саксии, предпразнично държат горница в цената.


За любителите на семплите, но от сърце цветни армагани по 8 март остава утешението да наберат букет кокичета от домашната си или чужда градина, за да зарадват любимата жена или майка. Причината: по цветните пазари тази класическа за март цветна радост я няма. Рехаво изключение и жив късмет може да е подранила баба на кооперативиня пазар в граад, при това рано сутрин.

Елементарната проста сметка показва, че за цветя за празника за любими жени и колежки, минимумът, който средностатистичесикят българин следва да задели е най- малко 20 лева. Таван няма. Тук пак важи правилото за повечето: колкото по, толкова по.