Личните оръжия на Хаджи Димитър и Стефан Караджа идват в Казанлък

Излиза уникално издание, посветено на 150 години от подвига на четата

„150 години подвиг и памет” е юбилейната изложба, посветена на 150 години от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, която на 3 юли се открива в Казанлък. Личните оръжия – револверните саби на двамата войводи, са един от основните акценти в историческата експозиция, подредена в Художествена галерия – Казанлък. Оръжието на Стефан Караджа идва от Русенския исторически музей, където се съхранява, а на Хаджи Димитър - от Варненския музей. Организатори на изложбата са шест институции - Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа” заедно с Художествената галерия, Регионалните исторически музеи във Варна, Сливен и Русе и Държавен архив – Стара Загора.

„Тази година е знаменателна за нас – разказва д-р Чавдар Ангелов, директор на НПМ „Шипка-Бузлуджа”. – Честваме 140 години от Освобождението на България. Предстои отбелязването и на 150 години от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, за което е съставена съвместна програма на НПМ „Шипка-Бузлуджа”, Община Казанлък и ИМ „Искра”.”

Честванията на годишнината започват с юбилейна изложба, която ще бъде открита на 3 юли от 18 часа в Художествена галерия-Казанлък и ще бъде експонирана до 30 юли. Тя показва револверните саби на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, които са идентични, с поредни номера и са произведени в белгийската оръжейна фирма "Анри Гусен и синове" в средата на XIX век. Огнестрелното оръжие е монтирано в дръжките на сабите. Сабята на Стефан Караджа има върху дръжката си инициали СТК, оформени като монограм.

В изложбата ще бъдат показани още интересни литографии от фондовете на ИМ – Сливен, а Държавен архив-Стара Загора представя списък на четниците, направен през XIX век, и документът за полагане на основния камък за параклиса, който,за жалост, все още не е издигнат. Картини и артефакти от фондовете на НПМ „Шипка-Бузлуджа” и останалите музеи оформят експозицията. „За съжаление, веществените следи не са чак толкова много, но сме се постарали да покажем всичко, което показва пътя и подвига на четата”, допълва д-р Чавдар Ангелов.

По време на откриването на експозицията ще бъде представен и юбилейният вестник със заглавие „... Дойде като буря, като сън премина...”, съдържащ материали и статии от известни учени историци и музейни работници. Уникалното на това издание е, че всеки екземпляр от тиража ще има собствен номер, което го прави единствен. Така, след 40-50 години може да се окаже, че единственият оцелял вестник, посветен на 150 години от подвига на четата, например, е Номер 461. Тиражът на изданието е 2000 броя и ще се разпространява безплатно.