Защо жените са спрели да се занимават с програмиране?

До средата на 80-те години компютърните специалности са били много по-популярни сред представителките на нежния пол.


В наши дни компютърните технологии са доминирани от мъжете, но невинаги е било така. По данни на Националния център за статистика в сферата на образованието в САЩ през 1984-85 година 37% от студентите, следващи компютърни технологии, са били жени. След това тенденцията се обръща. През 2011 броят на жените, които следват компютърни технологии в САЩ, достига дъно от 17.6%.

Въпреки че търсенето на компютърни специалисти расте, средното заплащане в бранша е относително високо, а условия на труд - добри, след средата на 80-те все по-малко жени се насочват към тази област. На какво се дължи тази промяна?

В средата на 80-те години на миналия век персоналните компютри започват масово да навлизат в домовете на хората. Постепенно благодарение на множество филми със сходна сюжетна линия в публичното пространство се налага образът на момчето-гений, което се занимава с компютри и постига невероятен успех.

Различни изследвания показват, че родителите през следващите години били много по-склонни да купят компютър като средство за развлечение на своите синове, отколкото на своите дъщери. Това дало отражение в образованието на децата. Покрай компютърните игри момчетата свикват много повече с новите технологии и през началния и средния си курс на обучение проявяват по-голям интерес. Междувременно интересът на много от момичетата не бива поощряван. В обществените представи професиите, свързани с компютри, се налагат като „мъжки професии“.

Любопитен пример за голямото влияние на начина, по който се представят компютърните специалности, е стратегията на Университета в Бъркли. Там решават да преименуват въвеждащия курс по компютърни системи за символно пресмятане в „Красотата и радостта от изчисленията“. Като резултат през 2014 за първи път в историята на научната дисциплина в учебното заведение записалите се жени са повече от мъжете.

У нас държавната програма за прием в университетите предполага равен брой на представителите от двата пола. По-слабият интерес от страна на жените отново се проявява, но под формата на по-слаба конкуренция и по-нисък бал за прием.

Всъщност България е страната с най-много жени ИТ специалисти в ЕС за 2016 по данни на Евростат. Делът на дамите в ИКТ сектора у нас е 30%, което е двойно повече от средното в ЕС -16.7%.


В доказателство на това е и ново, разстърсващо стереотипите изследване, което доказва, че кодът, писан от жени-програмисти е по-вероятно да бъде одобрен от техните колеги, отколкото кодът, писан от мъже - но само ако полът им се запази в тайна.



След анализ на данни от популярния сайт за софтуер с отворен код GitHub, учените са стигнали до извода, че жените в сайта "може би са по-компетентни като цяло".


По материали на economy.bg