
Скутер, който се превръща в куфар и кола управлявана само с мисъл, са само част от иновационните разработки на учените. И докато автомобилът а е все още работен прототип, то мотопедът е вече на пазара.
Разработен от унгарската фирма „Антро“,мотопедът „ Moveo” се сгъва, като става на куфар. Посредством специални колелца и дръжка, човек лесно може да го придвижва и прибира дори в дома си. Тежаща само 25 кг.,моторетката е снабдена с акумулатор и два електромотора, задвижващи по отделно двете му колела. С едно зареждане може да изминете 35 км., а максималната скорост е 45 км., която си е предостатъчна за градски условия. Минус е ограничението за килограми, което позволява да се кара само от хора до 110 кг., но пък като се замисли човек, самата машинка не е кой знае колко голяма, така че е логично да се качват по- слабички.
Иновационният скутер е оборудван с кожена седалка, а след като се сгъне в куфар, замърсените му части остават отвътре,като не позволяват да се изцапате. От 2014г. е на пазара и се предлага на не скромната сума от 2000 британски лири или 5480 български лева. Е, да, струва колкото една кола втора ръка среден клас, но, ако изчислим изразходваното гориво и консумативите за поддръжката на един автомобил, то най – вероятно ще установим, че само на втората година ще сме на плюс от електрическия скутер, защото той харчи само 0.90лв. на 100км.

И докато практичният и евтин скутер ни разкрива нови хоризонти за предвижване в градски условия, то китайски учени разработват технология, която ще ни позволява да управляваме колите си чрез мисъл. За целта 16 датчика са вплетени в шапка, аналогични с тези, които се използват при електроенцефалограмата (изследване,с помощта на което се измерва, електрическата активност на мозъка), свързана с преносим компютър. Според информацията, използваните разработки са аналогични с тези, с които се правят най-съвременните протези. Работата на датчиците е да „прочитат“ човешката мисъл, а компютърът я превръща в команди, предавайки ги на автомобила.Проектът е на Университета в Тянцзин, като в него участва и компанията Great Wall, която има завод за коли и в България и по-точно в Ловеч.
За сега учените са успели да накарат колата да отваря прозорците, вратите и багажника си, както и да направи няколко метра заход, посредством мисълта, както и гарантират, че автомобила ще остане стабилен дори и при разсеяност на водача. Предстоят още опити преди проектът да се превърне в реалност, но не сме далеч от тази нова технология.
Виолета Вълчева
Uittad преди 2 години
Uittad преди 2 години