Инж. Цвятко Кадийски, син на един от основателите на първия български Ротари клуб, създаден в София през 1933 година – Цвятко Кадийски, откри изложба в Казанлък, посветена на 90-ата годишнина на Ротари–България. Кадийски-син участва във възстановяването на първия Ротари клуб у нас през 1990 година, веднага след демократичните промени.

Инж. Цвятко Кадийски пред паното с портрета и кратката биография на своя баща Цвятко Кадийски, който е един от пионерите в механизацията на българското земеделие. Кадийски-баща е изградил първата инсталация за оросително напояване у нас. Един от петимата инициатори за създаване на първия Ротари клуб в България през 1933 г.

Той е активен ротарианец, като 32 години от живота си посвещава на събиране и систематизиране на историческите данни и факти за първия български Ротари клуб, за големите личности – предприемачи, учени, новатори в различни области, членували в Клуба. Той проследява и развитието на ротарианското движение в България, като създава филм за него, посветен на годишнина на Ротари-България. Инж. Кадийски е автор на книга, посветена на първия българин ротарианец Събо Николов, чиято премиера е на 27 ноември в София. Инж. Кадийски е привлечен от необикновена история на Събо Николов, роден в предосвобожденска България, който от бедно ратайче достига поста старши вицепрезидент на една от най-големите машиностроителни компании в САЩ. Прави и уникално изобретение за шлифоване, използвано при изработването на самолетните двигатели. По думите на автора на книгата, изобретението не е било патентовано и тайната за този метод си е отишла заедно със Събо Николов.

Интересен е самият инж. Цвятко Кадийски. Освен, че е изключително увлекателен разказвач, той самият е свързан с Казанлък чрез работата му по Казанлъшката тракийска гробница. Завършил е ВМЕИ „Ленин“ – София, днес Технически университет – София, и в своя професионален път е работил по отоплителните и климатичните инсталации на редица паметници на културата в България. Сред тях са Казанлъшката тракийска гробница, тракийските гробници в Александрово, Свещари и други, римската гробница в Силистра, храм-паметника „Александър Невски“, Софийската синагога и много други.

В изложбата акцент е поставен и върху членовете на Ротари–България от Казанлък. Това са Генчо Стайнов, построил една от първите водноелектрически централи в България - ВЕЦ-Енина, и художника акад. Дечко Узунов, обявен от ЮНЕСКО за Човек на света през 2000 г. Дечко Узунов е единственият български ротарианец, удостоен с това звание.

Ротари клуб-София, в лицето на Христо Михайловски, дистрикт гуверньор 2023-24, подари на домакините от Ротари клуб-Казанлък портрет на акад. Дечко Узунов.

Изложбата, посветена на 90 години Ротари-България, ще остане в Музея на фотографията в Казанлък до 20 ноември 2024 г.