С благодарност към читателите, дарителите и приятелите на библиотеката

Измина още една ползотворна година от летоброенето на фирмената художествена библиотека на „Арсенал“ АД. Ежедневните посещения, разностранните читателски интереси, стремежът към новите произведения на утвърдени български и други автори, интересът към уникалните издания, в които „Арсенал“ е главен герой, към книгите като разтоварващо четиво и като четиво, насочващо към самопознание и самоусъвършенстване, към личности на епохата, в която живеем, към историята, културата, науката до голяма степен бяха определящи в работата с читателите. Всичко това изпълваше работните часове с приятни разговори, обсъждания, избор на най-подходящите книги.

Пазим любовта към книгите, към четенето, защото несравнимо е усещането да държиш в ръцете си едно стойностно произведение, една любопитна история или увлекателно предадени събития и от миналото, и от настоящето.

Една стара българска традиция – дарителството, намира днес своята нова реализация. Със следващите редове искам да насоча вниманието към един истински благороден жест – даренията на книги за фирмената библиотека.
Да даряваш за читателите днес означава, че даряваш за тези, които след години ще прекрачат прага ѝ. Така дарените книги ще достигат до много повече читатели, вместо да стоят в домашната библиотека или събрани в кашони и чували. Тази традиция се разширява през годините и така нашата библиотека обогатява и допълва фонда си с много нови и различни ценни издания. Голяма част от дарителите са ентусиазирани читатели и истински приятели на библиотеката.

Ще започна с последното дарение – то е и първото за 2025 година, направено от генералния директор на „Арсенал“ АД инж. Николай Ибушев. Това е книгата на журналиста Ваньо Стоилов „Ноти от мелодията на живота“, която излезе от печат с финансовата подкрепа на „Арсенал“. В нея са събрани интервюта и очерци на автора с изтъкнати спортисти и музиканти. Казанлъчани са представени с легендарния треньор Петър Рахманлиев и лекоатлетката Петя Пендарева, която, за съжаление, ни напусна в началото на тази година. Впечатлява и очеркът за самородния талант от гр. Шипка Иван Караиванов, наричан българският Том Джоунс. Тук е мястото да изразя от свое име и от името на многобройните читатели на библиотекатанашата признателност и благодарност към г-н Николай Ибушев, за когото даряването на книги отдавна се е превърнало в традиция. Специално място сред ценните издания във фонда на библиотеката заема богато илюстрованата и прецизно написана юбилейна книга „100 години „Арсенал“ в Казанлък“. Проследявайки историята на предприятието от първия камък на казанлъшка земя до днес, тя предизвиква възхищението и на младите читатели, и на дългогодишните арсеналци. С интерес се чете и изданието „100 причини да се гордеем, че сме българи“ – един обемен труд, започващ с материал, посветен на „Арсенал“ АД, на неговата история, развитие, съвременно състояние и производство.

За попълването на библиотечния фонд с книги на историческа тематика, икономика, изкуство и други свой принос има и инж. Владимир Чучумишев, ръководител-направление „Образование, квалификация и кариерно развитие“ в дружеството, за когото дарителството наистина е благороден жест.

През 2024 г. постъпиха много дарения от хора, свързани с „Арсенал“. Едно от най-големите бе на ветерана оръжейник Кольо Шахов, запазил в сърцето си прекрасни арсеналски спомени. По свой оригинален начин той реши да се включи в отбелязването на 100-те години на „Арсенал“ в Казанлък, дарявайки 100 книги на фирмената художествена библиотека, които накрая се оказаха 112. Дарението включва подбрани и отлично запазени класически художествени произведения, книги по психология, обществени и природни науки, география, история. Читателите, които се интересуват от историята и личностите на родния ни край, с внимание разгръщат „Бузовград – от древността до наши дни“, „С Иван Абаджиев н село Овощник“, изследванията на Неделчо Ганев и Георги Захариев.

Траен спомен ще оставят и книгите от личната библиотека на Неделчо Ганев, работил 15 години в „Арсенал“. Дарението е направено от неговите близки. Неделчо Ганев е автор на 30 книги – поезия и проза и почти всички издания са на разположение на читателите. И още 55 заглавия, които той е разлиствал през годините, които показват задълбочените му интереси към българската и световната класика, към историята, психологията, медицината, към духовното израстване, усъвършенстване и самообразование, към мистичното и загадъчното, към древните мъдреци и мислители, към висшето съзнание…

Във фонда на библиотеката са вече и поредните дарени книги от Стефан Саранеделчев – изтъкнат юрист и ревностен краевед, Почетен гражданин на Казанлък. Неговото ново дарение включва изследвания за Казанлък, спомени, интервюта, очерци, факти за един стар казанлъшки квартал. С интерес се четат и събираните с години материали за казанлъшките учители от 50-те и 60-те години на ХХ век. Книгата „Хроника за Стойковския род“ показва неугасващия му интерес към родовите корени. Дарението на Стефан Саранеделчев включва и една изненада – двете дебютни книги на неговата внучка Радост Добромирова – „Линията на живота“ и „Между нас“. В тях проличава нейният талант, а написаните с любов редове пленяват със своята нежност и чувственост.

Вестник „Трибуна Арсенал“ в края на миналата година направи публикация за дългогодишния работник във фирмата Манол Бонев, който на два пъти дари част от богатата и събрана с много любов колекция от разнообразни и предпочитани от много читатели интересни автори и заглавия. Дарението включва 65 книги.

Искам да отбележа и ползотворното сътрудничество с много от постоянните читатели на библиотеката, които активно подпомагат библиотечната дейност с идеи за комплектуване, с насочване към нови автори и заглавия. Тези читатели са и редовни дарители, предимно на нови книги. Благодаря сърдечно за ценното сътрудничество на Лиляна Монева, Калинка Калъчева, Деяна Янчева, Христина Петрова, Денка Василева, Дора Стефанова, Даниела Добрева-Костова, Светла Пейчева, Стоян Белчев, Костадинка Бонева, Марина Байнова, допринесли със своите дарения за обогатяването на библиотечния фонд. Всяка една дарена книга поражда интерес и намира своите нови читатели.

Полезни са и редовните контакти и взаимодействието ни с книжарница „Рамита“, от която години наред купуваме книги и редовно получаваме като дарение нови и разнообразни издания.

Попълването на фонда става периодично и благодарение на годишната такса на библиотеката, която не затруднява читателите и която се използва само за купуване на нови книги.

Убедени сме, че и през 2025 г. библиотеката за художествена литература и книги от всички отрасли на знанието, без техническа литература, ще продължи да бъде все така верен приятел на четящите и любознателните хора и ще се радва на интересни заглавия, любезно предоставени от дарители.
Илина Зарова, библиотекар