135-годишнината от създаването на славния 23 пехотен Шипченски полк бе тържествено отбелязана в Казанлък на 18 януари. На тържеството, пред Паметника на загиналите през войните в парк „Розариум“, присъстваха подполковник Момчил Димитров, командир на военното формирование в Града на розите, директорът на ИМ „Искра“ д-р Момчил Маринов, директорът на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов, представители на общинската и областната структура на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, от Военния клуб, Община Казанлък, ученици от ОУ „Георги Кирков“, и граждани.

Д-р Чавдар Ангелов подробно разказа за славния боен път на шипченци, от създаването на полка с указ на княз Фердинанд на 19 януари 1898 година, до 50-те години на миналия век. В 23 Пехотен Шипченски полк служат основно казанлъчани и жителите на 48 населени места в региона. Това са героите, пробили силната отбрана на Одринската крепост, победители в многобройни битки във войните за обединение на българите през Междусъюзническата, Първата и Втората световна война. Именно в това подразделение се ражда и фактическия химн на Българската армия – „Велик е нашият войник“! На базата на полка се формират и още два – 52-ри и 56-ти резервни, в които също участват основно жители от района. Това е историята на нашите предци, на които днес са наследници казанлъчани, а продължители на делото им са военнослужещите от 61-ва Стрямска механизирана бригада.

Присъстващите на тържеството се поклониха пред подвига на героите и поднесоха цветя на паметника, чието строителство е започнало през 1934 година и е завършено през 1937-а. Преди пет години той е ремонтиран, като са добавени и загиналите във втората фаза на Втората световна война казанлъчани.