От 1 юли хартиените болнични листове остават в историята, припомнят от НОИ.
След тази дата ще се признават само електронните болнични.
Тогава изтича и шестмесечният преходен период, който беше предвиден за лекари или лечебни заведения, които към 1 януари 2015 г. нямаха техническа готовност или свързаност за подаване на данните по електронен път в Електронния регистър на болничните листове и решенията по обжалването им.
От началото на годината до момента в електронния регистър са постъпили данни за 1 317 919 болнични листове. На хартиен носител са подадени 7981. Регистрация в НОИ за получаване на уникални номера на болнични листове са направили 8503 лечебни заведения.
До края на 2015 г. трябва да завърши и вторият етап от дигитализирането на процеса по изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност и за бременност и раждане.
Той включва разработване и внедряване на информационна система, чрез която работодателите да могат да подават данните и документите по електронен път.
Целта на цялото това упражнение е да се съкрати времето за изплащане на обезщетенията и да се намали административната тежест както за лекарите и лечебните заведения, така и за осигурителите и самоосигуряващите се лица, отбелязват от НОИ.
Дотогава пациентите трябва само да се интересуват дали личния лекар е подал болничния им в електронния регистър на НОИ.
Нововъведението спестява време и на лекарите, но съвсем не е тръгнало безпроблемно. Грешки има и те са твърде разнообразни, но като цяло не са повод новата мярка да подлежи на ревизия.
Лекарите, които не фигурират в системата, имат две седмици, след 1-ви юли, да си издадат електронен подпис и да внедрят софтуера на осигурителния институт.
Целта на модернизацията е да се сведат до минимум възможностите за злоупотреби с фиктивни болнични, които до момента източват неправомерно стотици хиляди левове от бюджета на НОИ и ощетяват работодателите.
Източник: НОИ
Anttfq преди 2 години
Anttfq преди 2 години