Само една медицинска сестра от училища, детски градини и ясли в община Казанлък е безусловно готова да влезе в COVD-отделението

Във връзка с разкритата нова структура за лечение на пациенти с COVID-19 в МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“, Община Казанлък започна проучване относно желанието и възможността на медицинските специалисти от детските градини, детските ясли и здравните кабинети към училищата да започнат работа в инфекциозното звено при необходимост, съобщават от общинския пресцентър. На 6 ноември Община Казанлък информира, че само една медицинска сестра от общо 77, работещи в училища, детски градини и ясли, е дала категорично безусловно съгласие да се включи в битката с COVID-19 като допълнителен персонал в помощ на отделението. това показват резултатите от анкетата. Още една сестра е склонна да работи в COVID-отделението, но при положение, че бъдат затворени всички училища, а други три – само в краен случай. Останалите 72 медицински сестри категорично отказват да влязат под какъвто и да било предлог, макар да не са в пенсионна възраст.

Според решение на Правителството, на всеки работещ в COVID-отделение се заплащат по 1000 лв. месечно. В допълнение на това Община Казанлък осигурява също по 1000 лв. месечно, както и храна за нощните смени и безплатно ползване на общинско жилище, при необходимост от изолация.

Към момента отделението в казанлъшката общинска болница е обезпечено с необходимия екип от лекари, медицински специалисти и санитари. Проучването се прави с цел предварително подсигуряване на работата с допълнителни медицински специалисти, ако това бъде необходимо в бъдеще.

По информация, публикувана на сайта на Община Казанлък, първоначално са разкрити 15 терапевтични и 5 интензивни легла с възможност за увеличаване на бройката. Основният екип включва 4 лекари, 6 медицински специалисти и 4 санитари с възможност за разширяване. Отделението за лечениена пациенти с коронавирус в общинската болница е оборудвано с 4 респиратора, включително 1 осигурен от бюджета на Община Казанлък, и 3 – закупени с дарителски средства. С дарителски средства е закупена и дистанционната “Чек Пойнт” – апаратура. Отделението е разположено в ремонтираното през пролетта Първо вътрешно отделение на казанлъшката болница. Сформираните медицински екипи от лекари, сестри и санирати са обучени да боравят с “Чек Пойнт”-апаратура. Към момента за лечение са приети петима пациенти.

Ръководител на новата структура за лечение на COVID-19 към Вътрешното отделение в МБАЛ "Д-р Христо Стамболски" e д-р Цветомир Михайлов. Създаден е алгоритъм за хоспитализация на пациенти със съмнение и доказан коронавирус. Ще се приемат болни с положителни тестове - бързи или PCR, със съпътстващи усложнения.