До момента над 420 са подадените заявления за отпускане на целева помощ за отопление през отоплителния сезон 2019-2020 година, съобщи директорът на Дирекция „Социално подпомагане” в Казанлък Даниела Русева. През 2018 година 1007 души са получили помощ за отопление, като 740 от тях са от община Казанлък, а 267 – от община Павел баня.

Тази година месечният размер на целевата помощ за отопление е 93,18 лева. Той е определен на база левовата равностойност на 500 киловатчаса електроенергия, към 31 октомври на текущата календарна година.

През новия отоплителен сезон 2019/2020 г. е въведен, т.нар. базов доход за отопление, който е 150 лева. Потенциалните потребители на помощ за отопление са разпределени в 20 целеви групи, като за всяка група е посочен определен коефициент, който е различен. Базовият доход от 150 лева се умножава по съответния коефициент, в зависимост в коя целева група попада кандидатът. Така се получава индивидуалният диференциран доход за отопление на лицата, кандидатстващи за целева помощ за отопление.

Например за лице, живеещо само, коефициентът е 1.30. Базовият доход от 150 лева се умножава по този коефициент и се получава индивидуален доход от 195 лева. За лице на възраст над 75 години, живеещо само, коефициентът е 1.85. Неговият индивидуален доход се получава 277.50 лева. За лице с трайно намалена работоспособност 70 или над 70% коефициентът е 1.42. Базовият доход от 150 лева се умножава по този коефициент и се получава сумата от 213 лева. Ако кандидатът за помощ е едновременно лице над 75 години, живее само и има намалена трайна работоспособност 70 или над 70%, т.е. попада едновременно в три целеви групи, тогава се избира индивидуалният диференциран доход, който е най-благоприятен за него. В горния случай, това ще бъде 277.50 лева, т.е. този човек трябва да има доход, не по-голям от 277.50 лева, за да получи целева помощ за отопление през отоплителен сезон 2019-2020 година. Лицата и семействата трябва да отговарят и на други условия, като в този случай някои от тях са – да няма прехвърляне на имоти или извършени продажби на движима или недвижима собственост през последните 5 години, които може да бъдат източник на допълнителни доходи, да няма договори за дарение, да е единственото жилище на лицето, да обитава определен брой стаи в него, а ако има извършена продажба на земеделски земи, стойността на сделката не трябва да надвишава 4500 лева, което е равно на 60 пъти гарантирания минимален доход от 75 лева, и други.

За родител, отглеждащ сам дете до 18-годишна възраст, коефициентът е 1.57 и неговият доход става 235.50 лева. Отделно от родителя, и детето има право на помощ за отопление, ако учи и е в тази възрастова граница. За него коефициентът е 1.03 и индивидуалният му доход се получава в размер на 154.50 лева. Така в семейството индивидуалният диференциран доход за отопление е равен на сумата от двете изчисления – на родителя и на детето, общо 390 лева. Това двучленно семейство ще получи помощите за отопление, ако доходът не надвишава 390 лева. И тук има допълнителни изисквания, съгласно Наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление.

По-строги са мерките за отпускане на помощи за отопление за деца, които не учат. Там коефициентите са под 1. При лицата с увреждания няма изисквания за броя на стаите в жилището. Ако кандидатът е безработен, той трябва да е регистриран в Бюрото по труда най-малко 6 месеца преди подаване на заявление-декларация, а работещите трябва да представят удостоверение за брутно трудово възнаграждение за предходните 6 месеца преди подаване на заявление-декларация за целева помощ за отопление в Дирекция „Социално подпомагане“. Ако лицето е получило рента от земеделска земя, също се изисква бележка за нея за предходните 6 месеца от подаване на заявлението.

„Всяко лице и семейство има право да подаде заявление за отпускане на целева помощ за отопление през предстоящия отоплителен сезон 2019-2020 година. Всяко едно заявление се обработва, като се въвеждат данните в Интегрираната информационна система за проверка състоянието на лицето и чрез нея автоматично се определя кой има право на целева помощ за отопление”, обясни Даниела Русева – директор на Дирекция „Социално подпомагане“ - Казанлък.

Заявленията за кандидатстване се подават в дирекция „Социално подпомагане” по настоящ адрес, като изискването е лицето да живее там. Срокът за подаване на документите е до 31 октомври.