
Това е една от най- важните традиции на днешния Ивановден, която българите почитат. И в никакъв случай не се ходи с празни ръце. Кумът се почита с баница, вино, кравай и кървавица. На свой ред той трябва да ви гости с кисело зеле и свинско.
Днес задължително всеки именик трябва да почерпи, защото иначе го чака лоша поличба.
Близо 1400 са имениците само в Казанлък, кръстени Иван. Други 678 са Иванките. Не са малко и директните носители на името на свети Йоан Предтеча, които са 25. Йоанните са 77. Близо 3 500 са общо именниците с различни имена, производни на Иван в общината.
Храмов празник има днес и църквата "Свети Йоан Предтеча". Храмът е построен през 1844 година, по инициатива и под прякото ръководство на богатия и влиятелен казанлъчанин Стоян Груйоолу, на мястото където от края на ХVIII век се намирал метохът на Хилендарския манастир с килийно училище към него. Иконите му са изработени от тревненски майстори, а иконостасът от майстора от Дебърско, Данаил. По време на Руско-турската война е бил превърнат в хамбар. След Освобождението храмът е възстановяван дълго. През 1896 година е построена нова камбанария, а през 1936 година отново и почти изцяло го изографисват професорите Стефан Иванов, Никола Маринов и Дечко Узунов, с участието на казанлъшките художници Мара Чорбаджийска и Чудомир. Той е най-големият православен храм в Казанлък.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!