Лидери сме в прилагането на практика на дуалното  обучение Работата по въвеждане на дуалното образование трябва да премине от проектна форма към приоритетна национална политика. Около това мнение се обединиха участниците в осмата, заключителна, сесия на Форума за дуално образование по проект „Швейцарска подкрепа за въвеждане принципите на дуалното обучение в българската образователна система“.
Форумът се проведе в София и бе организиран от екипа по проекта ДОМИНО и от Българо-швейцарската търговска камара. В сесията участваха висши представители на всички заинтересовани страни за развитие на процеса - министерства и ведомства, работодателски, браншови, синдикални и неправителствени организации, училища и бизнес, работещи в партньорство по дуалното обучение. В заключителната част се включиха Дорис Лойтхард - президент на Конфедерация Швейцария и Томислав Дончев – зам.-министър-председател.
Основната темата на дискусията на форума бе „Институционална организация на дуалното професионално образование и обучение (ДПОО) у нас след приключване на проект ДОМИНО, което е и основна препоръка в Доклада от междинната оценка на проекта. По време на форума бяха направени и обсъдени от участниците в него следните предложения:
1. Създаване на звено в рамките на дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН, което да поеме функциите и продължи дейността на екипа за управление на проект ДОМИНО по въвеждане на ДПОО в България;
2. Със заповед на министъра на образованието и науката да се създаде постоянно действаща работна група или друг консултативен орган по дуално професионално образование и обучение към Министерството на образованието и науката;
3. Създаване на мрежа от звена на местно и национално ниво, с главна цел координация и обмяна на опит по въпросите на професионалното обучение и образование, с основен акцент дуалното професионално образование, в които да се включат представители на всички заинтересовани институции.
Всички тези предложения ще се обобщят в специален общ документ, който ще бъде представен на отговорните институции.
„Истинска история на успеха“. Така президентът на Швейцария Дорис Лойтхард оцени досегашното изпълнение на проекта ДОМИНО, като заяви, че швейцарската подкрепа ще продължи.
Като успешен отчете проекта и зам.-министърът на образованието Таня Михайлова: при предвидено включване на 15, в него вече участват 32 професионални гимназии, над 800 ученици, в партньорство със 170 водещи български и чуждестранни фирми.
От Старозагорска област, която е лидер в практическото прилагане на дуалното обучение, във форума взеха активно участие Олег Стоилов, председател на Търговско-промишлена палата - Стара Загора, Владимир Чучумишев, представител на „Арсенал“ АД, Мариана Демирева, директор на ПГ „Иван Хаджиенов“ в Казанлък и ученици, завършили първия випуск с дуално обучение от тази гимназия и вече работещи.
Основната част от тях са работници в „Арсенал“, където и през тази, за трета поредна, година продължава обучението на ученици в тази форма. На практика дружеството обучава една десета от всички ученици в страната, които са предпочели дуална форма на обучение.
В дружеството учениците се обучават в две специалности: „Машини и системи с ЦПУ” и „Мехатроника”.
През настоящата учебна година общо 4 са в ПГ „Иван Хадженов“ в дуалното обучение по проект ДОМИНО. Освен „Арсенал“, партньори на гимназията в проекта са „М+С Хидравлик”, „Гуала Клоужърс Тулс” и „ЮМТ”.
Дуалното обучение по швейцарския модел на практика не е непозната форма за България и традициите на големите дружества и СПТУ-та. На практика това е унищожена стара и доказала се във времето практика за ефективно взаимодействие между училище и фирма.
В Казанлък традиците в това взаимодействие са безспорни.