Четири храма в Казанлъшка духовна околия носят името на Св. Георги

Четири от общо 45 храма в Казанлъшка духовна околия носят името на Свети Георги. Това са духовните домове, изградени в селата Енина, Средногорово, Дъбово и Габарево.

Свети великомъченик Георги Победоносец (275-281 г. – 23 април 303 г.) е един от най-почитаните светци, мъченик за Христовата вяра. Той е почитан и от източните, и от западните християнски църкви, също така и в исляма. По времето на император Диоклециан той е войник в Римската империя. Обезсмъртен след чудото с убиването на ламята, той е покровител на много страни, сред които България, Русия, Грузия, Гърция, Етиопия, Канада, Португалия, Сърбия и др., както и на градовете: Бейрут, Генуа, Истанбул, Любляна, Москва и Фрайбург.

В Кападокия Георги получава военната титла трибун едва на 20 години, след като се проявява като пълководец. През 303 година, по време на управлението на император Диоклециан, в началото на Диоклециановите гонения, е убит, тъй като е защитавал християнската вяра.

На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, а в краката му лежи убитата от него ламя. В България 6 май почитаме светеца на 6 май, който е официален държавен празник и Ден на храбростта и на Българската армия.

Името Георги означава земеделец - гео (земя) и ерго (работя). Може би един от най-характерните обичаи за Гергьовден е приготвянето на курбан от мъжко агне. На този празник се събира цялото семейство и на трапезата задължително присъства печеното агне и обредният гергьовски хляб. Млечни продукти назаем да не се дават.

През деня на Гергьовден се извършват различни обичаи, свързани със здравето. На този ден се заравя в земята и великденското червено яйце, за да е плодородна нивата. На празника е добре да се отъркаляме в росата за здраве, а който измие лицето си с гергьовски капки от тревата, ще прогони луничките. Болните се къпят в "лява вода" - там където реката завива на ляво, за да се излекуват.

Младите жени и децата набират билки - гергьовче, здравец, коприва и чесън. Все тревици против "лоши очи". Приготвя се специален обреден хляб.

Според едно българско предание Свети Георги е брат близнак на Свети Димитър и двамата са си раздели годината по братски - за свети Георги лятото, а за свети Димитър - зимата. И ако на Димитровден се разпускат работниците, то след Гергьовден се наемат новите и започва да кипи усилен труд.

На Гергьовден празнуват всички с имената Георги, Гергана, Геновева, Ганка, Генчо.