„Ние изразяваме нашата тревога от факта, че все повече зацикля изборът на редовно правителство, тъй като липсата на такова се отразява негативно върху работата в общините и изпълнението на проектите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ)”, алармираха общинските съветници от ГЕРБ-СДС в Казанлък Младен Желев, Мария Цонева, Веселин Сираков и Румяна Крачева по време на пресконференция, дадена на 15 юли.

По думите на Младен Желев, който е и председател на групата съветници от ГЕРБ-СДС в ОбС-Казанлък, нестабилната политическа ситуация и несформирането на редовно правителство водят до значително забавяне изпълнението на проектите, спечелени от Община Казанлък по Плана за възстановяване и устойчивост. Над 60 са проектите, с които е кандидатствала Общината, 57 от тях са одобрени за финансиране, което обаче все още не идва, тъй като България не е направила необходимите реформи и не е приела всички необходими мерки за финансиране от Европейския съюз по ПВУ, които са еднакви за всички страни членки. Нашата страна е изпълнила едва 7% от мерките, докато в ЕС изпълнението е средно 18%. В Гърция изпълнението на задължителните мерки е 23%, в Хърватия – 28%, в Румъния – 14%. По тази причина се бави второто плащане към България по ПВУ, а е време страната ни да получи четвърто, коментираха още съветниците и изразиха своето безпокойство, че по независещи от тях причини не могат да откликнат на очакванията на гражданите, които се надяват тези проекти да станат реалност. От Плана за възстановяване и устойчивост България очаква да получи 6 млр. лева за реализацията на 300 проекта, но след приемане на съответните мерки: Законът за личния фалит; Пътната карта за климатичната неутралност, която е преработена, но не е приета; Антикорупционната комисия, в която няма приети промени в избора на състава; и Либерализирането на пазара на тока, чието решаване предходното Народно събрание отложи.

Един от проектите, които се очакват с нетърпение от жителите на общината, е за енергийно обновление на жилищните сгради. Одобрение са получили 18 сгради, съобщи Мария Цонева. Преди години тази национална програма за безвъзмездно саниране на жилищни блокове стартира и в Казанлък по нея бяха обновени 19 блока. „Гражданите видяха, че нито са им увеличени данъците, нито са заплащали за дейностите и желаещите да се включат в новия етап са много, но, за съжаление, не идва финансиране по независещи от Общината и от нас, общинските съветници, причини”, коментира тя.

Други важни проекти в очакване да бъдат финансирани по ПВУ са обновяване осветлението на 14 населени места в общината, обновление на междуселищния транспорт с електробуси - съвместно с община Павел баня, реновиране сградите на Военния отдел, на НЧ „Възродена Искра – 2000”, домовете за възрастни хора № 1 и № 3. Тревогата си от забавяне на изпълнението им споделиха още съветниците Веселин Сираков и Румяна Крачева.

Пресконференцията на ГЕРБ- Казанлък цели хората да научат как неясната политическа обстановка у нас и неизбирането на редовно правителство се отразява върху общините, респективно върху гражданите, които се надяват да се осъществят редица инфраструктурни и социални проекти, уточниха съветниците.

„Възможно е забавяне и на Концепцията за интегрирани инвестиции, по които община Казанлък е одобрена на първи етап да получи 28 милиона лева и е на второ място в страната по размер на финансирането след община Бургас”, допълни още Младен Желев.