Златните години в музикалната история на Казанлък тази вечер се завърнаха с представянето на книгата „Музикалният театър на Казанлък”. Събитието събра самодейци, професионални изпълнители и почитатели на музиката, за които наситеният музикален живот в града на розите е скъп спомен и дълбока въздишка по една безспорна, но отминала казанлъшка слава. Певци и инструменталисти, свързани с музикалния театър, отново завладяха сцената на читалище "Искра", като сред тях бяха виртуозните изпълнители проф. Ангел Станков, цигулка, и проф. Ростислав Йовчев, пиано.
Цвятко Цветков и Веселин Шивачев – двама дейци на културата в Казанлък, работили всеотдайно за нейното развитие и издигане на професионално ниво, са автори на книгата със заглавие „Музикалният театър на Казанлък”. Със завидна енергия и дългогодишен изследователски труд двамата автори разказват за богатата музикална история на града на розите, за стотиците спектакли, поставени на сцената на НЧ „Искра“, за упорития труд на самодейците, които репетират след работния ден, за да дадат най-доброто от себе си.
„Защо първата българска опера – „Сиромахкиня“, е създадена и поставена точно тук, в Казанлък – защото имахме Емануил Манолов, който е и учител в казанлъшкото педагогическо училище. Защото имахме хоровите и оркестрови кадри, защото имахме базата на читалище „Искра“ и гражданството имаше нужда от това...Така е даден стартът на оперетния и оперен жанр в нашия град“, се казва в литературно-историческия труд, който излезе от печат, благодарение подкрепата и съдействието на много родолюбиви казанлъчани. Със свой принос в издаването на книгата се включиха общинските съветници от групата „Експерти за Казанлък”.
За да подредят историята на Музикалния театър в Казанлък доайените Веселин Шивачев и Цвятко Цветков събират огромен архив – статии във вестници, афиши, архивни снимки, записват спомени на самодейци. Причината за този ентусиазъм се дължи както на факта, че и двамата са дълбоко свързани с развитието на културата в Казанлък, но и на желанието по подобаващ начин да се отбележат две годишнини. На 29 декември 2015 г. се навършиха 115 години от първото поставяне на казанлъшка сцена на операта „Сиромахкиня“, а на 18 май т. г. се навършиха 85 години от рождението на диригента Христо Иванов, посветил 40 години на Музикалния театър.
На 8 юни 1947 година в Казанлък пристига композиторът Петко Стайнов, който прослушва оркестъра и хора. Не след дълго съветът към читалището решава да се основе Общински музикален театър с диригенти Христо Маников и Георги Ангелов. Истински ренесанс Музикалният театър изживява с идването на Христо Иванов като диригент, отново по препоръка на Петко Стайнов. „На този човек казанлъчани трябва паметник да издигнат”, развълнувано каза тази вечер пред публиката проф. Ангел Станков, свирил в Камерния оркестър, създаден от Христо Иванов. На тържественото представяне на книгата присъства и Дора Иванова, съпруга на маестро Иванов.
Десетките, дори стотици певци и музиканти, солисти, постановчици, гост-изпълнители, балетисти, хористи, хората зад кадър, самоотвержените самодейци са всъщност авторите, създали музикалната слава на Казанлък, която в този вид и мащабност едва ли някога ще се повтори. И книгата на Цвятко Цветков и Веселин Шивачев е един реверанс към всички тях, които със своя талант и упорит труд изведоха музикалната сцена на Казанлък на високо професионално ниво.
На снимката: Цвятко Цветков и Веселин Шивачев
Emdcyn преди 2 години
Emdcyn преди 2 години