Официално бе открит XIII международен конгрес по тракология под мото "Древна Тракия: Мит и реалност". Церемонията се състоя днес в Дома на културата "Арсенал" в Казанлък.
Сред официалните лица на световния форум са заместник-министърът на културата Амелия Гешева, главният секретар на Националната комисия на ЮНЕСКО Искра Андреева, заместник-председателят на БАН, член-кореспондент проф. дин Васил Николов. Почетни гости са проф.Мария Чичикова - доайен на българската археология - на 93 г., един от проучвателите на Севтополис, проф.Оливие Пикар от Франция, д-р Хайди Кукули-Хризантаки от гърция, Кирил Йорданов - дългогодишен директор на Института по тракология. Участват общо над 200 учени от 25 страни.
Кметът на община Казанлък Галина Стоянова пожела:“Преживейте Долината така, както са я обичали нашите предци, така, както я обичат нейните съвременни жители и я развиват!“. Тя благодари на организаторите и на всички, които са посветили труда си през годините на проучването на тракийската култура и подкрепят община Казанлък за нейното развитие и съхранение.
„Мисля, че Казанлък и България ще ви очароват и ще се връщате тук“, приветства гостите на конгреса заместник-министър Гешева. „Защото Казанлък и България са магия и траките са знаели това“, каза тя и прочете поздравителен адрес от министъра на културата Боил Банов към участниците във форума. В него се посочва, че „Казанлък е естествен притегателен център за тракологията".
Подкрепа и съдействие за вписването на всички разкрити край Казанлък тракийски могили в индикативната листа на ЮНЕСКО изрази главният секретар на Националната комисия Искра Андреева.
Над 200 учени от 25 държави участват с научни доклади, постери и присъствие в конгресните дни. Ще бъдат предсставени 134 доклада и 44 постера. Програмата на форума предвижда провеждането на паралелни научни и една постерна сесии в 4 секции, разположени в Информационния център на ул.“Искра“ № 4, Исторически музей „Искра“, Младежкия дом и Музея на розата.
България е представена с всички основни научни институтции, работещи в областта на културно-историческото наследство. Форумът е привлякъл вниманието както на утвърдени имена в науката, така и на много млади учени и докторанти.
Организатори на престижния форум са Националният археологически институт с музей при БАН, СУ „Св Климент Охридски“, Центърът по тракология при Институт по балканистика - БАН, Исторически музей "Искра" Казанлък, с домакинството на Община Казанлък.
В конгресната програма от 3 до 7 септември са предвидени няколко тематични съпътстващи изложби с артефакти от последните 70 години и екскурзии до знакови места в Долината на розите и траките.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!