Среща – разговор „ Раждането на българските национални символи”, като част от програмата на честванията на 138-та годишнина на Шипченската епопея се състоя в Художествената галерия в Казанлък. В нея взеха участие представители на културни институти в града, творци, граждани. Срещата бе водена от професор Иван Стоянов, декан във Великотърновския университет и председател на Национален комитет „ Васил Левски”. „ Националните символи би трябвало да бъдат нещо много важно за нацията. Ние си сменяме твърде често символите. А една нация сменя ли си символите, тя все още не е станала истинска нация”, коментира в хода на разговора проф. Стоянов.
Проф. Стоянов представи книгата си „ Московският славянски комитет и българското опълчение”. Книгата е построена изцяло на нов архивен материал на база руските архиви в Петербург и разкрива помощта на Московския славянски комитет за създаването на опълчението и по-точно за въоръжаването му. Комитетът събира една огромна сума, с която купува 20 хиляди пушки „ Шаспо”, 12 оръдия, 6 милиона патрона, 2 500 снаряда, запасни части и още много други неща. Много сложна е операцията по доставянето от Русия на българското опълчение. Изработени са и 6 хиляди комплекта облекло. След това и още 6 хиляди за втория набор на българското опълчение. Целта на книгата е да покаже как руския народ помага на българите, разказва проф. Стоянов. „ Когато се прочете книгата, се разбира защо е такова отношението на българите към русите. Всичкото това нещо се е правило безкористно. На обществен почин се събират толкова много пари за да се въоръжи една армия от почти 11 хиляди души. Поради тази причина днес на българска територия има над 400 паметника и на тях има винаги свежи цветя ”, коментира проф. Стоянов.
Организатори на събитията са НПМ „ Шипка – Бузлуджа” и Инициативен комитет за национално честване на Шипченската епопея.
Bwyhxz преди 1 година
Bwyhxz преди 1 година