
Д-р Елица Кьосева е асистент-професор в сингапурския университет по технологии и дизайн. Научното портфолио и изследванията, проведени от нея, са фокусирани върху новите методи за използване на светлина при реализиране на желаните операции и прецизния контрол на атоми и молекули, които са градивните частици на квантовите компютри. Основните й постижения за последните три години са откритите нови методи за прецизен контрол – композитни импулси, чрез които квантовите системи могат да бъдат контролирани.
Д-р Зорница Петрова работи в областта на обработката на естествен език и машинно обучение. Основният принос на научната й дейност е в областта на образованието, технологиите и индустрията. Тя е автор на над 60 научни публикации и е организирала четири международни състезания по семантика. От 2016 е ръководител на екипа, разработващ гласовия помощник на Amazon – Alexa.
Третият лауреат на президентското отличие е изследователят д-р Веселин Райчев. Основната цел на неговите изследвания в последните години е обучаване на компютрите автоматично да извършват дейности, свързани със софтуерното инженерство. Примери за това са автоматичното генериране на програми, автоматичната корекция на програми и автоматичният превод от един програмен език на друг. Научните резултати на д-р Райчев са публикувани в редица академични институции, сред които MIT, U Washington, UTAustin, Microsoft Research и IBM Research.
Носителите на грамота на президента за проект с висок обществен принос са Дарин Маджаров и Николай Жейнов за създадената от тях най-голяма българска образователна платформа с видео уроци и упражнения по всички учебни предмети от 1-ви до 12-ти клас Ucha.se. За по-малко от четири години екипът успява да създаде над 7000 видео урока и упражнения, които са разгледани над 16 600 000 пъти от 450 000 регистрирани ученици, учители, роднини и студенти. Освен в България платформата се използва от българи в още 68 държави.
С грамота за проект с висок обществен принос държавният глава отличи и Тодор Лилков, Иван Митов, Стоян Митов и Христо Борисов за създаденото от тях мобилно приложение „Гражданите”. Неговата цел е да подобри културата на движение по пътищата чрез активна гражданска позиция, подсилена с технология. За една година приложението има над 41 000 потребители, 4000 сигнала към институциите, 750 извинения и 44 000 снимки, които изграждат най-голямата структурирана база данни за нарушения в България.
„Към 2015 софтуерната индустрия вече съставя 1.86% от БВП на България и дава работа на 17 500 специалисти, като броят им ежегодно нараства с 6-10%”, посочи Плевнелиев.
Източник: http://www.economy.bg/
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!