Типографии, изработени по стари техники, но обработени със съвременни компютърни програми, създадоха млади художници от Художествената гимназия в Казанлък, на 8 и 9 март. В обучението е по проект „Възраждане на класическите занаятчийски техники в съвременното изобразително изкуство“ се включиха ученици от 11 и 12 клас.
„Тъй като технически няма как да се използва печатна преса от зората на нейното възникване, ние използваме шаблони, с които се отпечатват и нареждат букви от различни шрифтове. Така се постига същия ефект, какъвто е имало и при отпечатването по времето на Гутенберг, изобретателят на подвижната печатна машина. Нямаме възможност да излеем буквите от метал, но крайният резултат е същия – зърнест отпечатък, с нюанс на цветовете. Втората част от нашата задача е полученото да бъде обработено със съвременни компютърни програми, с които умеят да работят децата. Получените творби ще бъдат представени в няколко града, но засега Казанлък не е сред тях. В случай, че догодина проектът продължи, е възможно да има изложба и тук“, поясни доц. д-р Красимира Друмева. Тя и преподавател в катедра „Графичен дизайн“ в Художествения факултет във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и е ръководител на проекта.
„Учениците проявиха голям интерес към този уършоп, защото съчетава в себе си различни техники, показва развитието им във времето и е предизвикателство за младите творци. По този начин старите занаятчийски техники получават нов живот благодарение на новите дигитални технологии“, сподели Елеонора Петрова, преподавател по графика, история на изобразителното изкуство и живопис в гимназията.
В Националното училище по пластичен изкуства и дизайн „Акад. Дечо Узунов“ в Казанлък се проведе първия уъркшоп (творческо ателие) по проекта, а такива ще има и в други градове, в които има училища с такъв профил. Проектът се финансира от национален фонд „Култура“. Той се реализира от творци от Велико Търново, Сдружението „Самоводска чаршия“ и Художествения факултет във Великотърновския университет.
Fmjeha преди 2 години
Fmjeha преди 2 години