Тазгодишните краеведски четения в Казанлък са посветени на двама бележити казанлъчани – видният възрожденец и съратник на Левски - Петьо Ганин и д-р Христо Стамболов, общественик и лекар, чийто име днес носи казанлъшката многопрофилна болница. През 2023 година се навършват 110 години от смъртта на Петко Ганин и 180 години от рождението на д-р Христо Стамболски.
Сред участниците имаше както дългогодишни участници в четенията, така и такива, които сравнително отскоро са се включили в тях. Един от младите участници е Николай Вапирев, който представи изследването си за „Личните имена на българите от Казанлъшка околия в Хилендарския поменик от XVIII век. Сред докладчиците беше и дългогодишния директор на ИМ „Искра“ д-р Косьо Зарев. Той представи темата за развитието през годините на празниците на розата. През 2018-та излиза негова книга, която проследява това, не само на територията на Казанлък, но и на цялата Розова долина. В тази традиция Казанлък има най-голям принос, който е допълнен и обогатен в Карлово, Павел баня, Старосел, Гурково… на цялата територия от село Розино, до Твърдица. „Казанлък има водеща роля в налагането на тази традиция. Тук, доказано исторически, се организира първия Празник на розата през 1903 година, карловци за първи път го правят през 1906 година. В Казанлък за първи път се прави избор на Царица Роза, правят се първите ритуали (през 60-те години на миналия век) по розобер и розоварене, първото дефиле… Разбира се, на всяко населено място този празник се обогатява и развива, според местните особености. В Карлово тържеството на розите се свързва с Левски, в Павел баня с минералните води, в Старосел – с винопроизводството и т.н. Казанлък също възприема определени практики от съседните селища от Долината, например, кукерите, които за първи път се включват в празненствата в Павел баня“, разказа д-р Зарев. Той подари книгата си на всички участници и гости на четенията.
Казанлъшкият исторически музей пък получи мемоарите на полк. Мартин Мартинов, който е бил командир на 23 Пехотен Шипченски полк, по време на участието му във Втората световна война – те включват бойния път на подразделението от септември 1944 година, до пролетта на 1945 година. Дарител е Христо Христов, който представи документа на сбирката. Сред интересните доклади бяха и тези, посветени на Петьо Ганин и д-р Христо Стамболски, които бяха представени на аудиторията от Галина Николова и от екипа на отдел „Краезнание“ на библиотека „Искра“. Сборникът с доклади от миналогодишните четения ще излезе от печат в края на годината, заявиха от ИМ „Искра“. Тазгодишните теми ще бъдат обнародвани през следващата година.