Уникален албум, проследяващ във фотоси историята на български род от Северна България от 1879 до 1945 година, е едно от последните попълнения във все по-обемния и ценен фонд на единствения у нас Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства, намиращ се в Казанлък. Надхвърлил век, албумът впечатлява със солидната си подвързия от естествена кожа, богата инкрустация, златни краища на листовете, чиято дебелина е около 2-3 милиметра, с фино изработената метална закопчалка. Освен с впечатляващото оформление, албумът е ценен със съдържанието си. Акуратно подредените снимки, запечатали поколения от стар български род и портрети на близки със задължителните за времето посвещения, са направени от първите фотографи в България.

Тук са събрани фотоси на Христо Дашков от Русе, Франсоа Бауер, работил в Русе и Шумен, „Ана Май и Ко” – Силистра, Тома Хитров от София, Онорий Марколеско – Търново, Плавев и Владков – София, Е. Каприелян – Русе и др. Общо 57 фотографии, които пазят паметта на този български род, но говорят и за стила на общуване между роднини и приятели в периода след Освобождението от турско владичество до края на Втората световна война, за модните тенденции в облеклото и прическите, за радостта да подариш на някого своя лик за спомен.



Ценна снимка на поборника Йосиф Тричков от Шейново , направена на 20 април 1896 г. – по случай 20-та годишнина от избухването на Априлското въстание, също вече е притежание на музея. Снимката е на един от първите фотографи в Казанлък Борис Шнее, разказва директорът инж. Стефан Папукчиев. Също много ценна е фотографията на Димитриу Папазоглу и неговото семейство, дело на Димитър Карастоянов през 1908 година. Музеят пази и оригинален кадър на центъра на Казанлък – градът с препълнения от хора пазар е сниман през 1908 година. Тези три фотоса са само част от десетки автентични снимки, с които се обогати през последните дни музейният фонд. Всички те са правени от пионери и доайени на фотографията в Казанлък – Борис Шнее, Никифор Солоников, Петър Арнаудов, Александър Попов, Стефан Апостолов, Иван Пенков, Димитър Жилков, Иван Хлебаров.


Любопитен е фактът, че първото фотографско ателие в Казанлък е на руския евреин Борис Шнее, приблизително около 1890 г. Малко след него ателие открива и руснакът Никифор Солоников. Двамата пионери в казанлъшката фотография правят основно портретни снимки на дневна светлина в ателиета със стъклени покриви, като коригират светлината с различни пердета. Имайки предвид при какви условия са правени първите снимки, за ценителите на фотографското изкуство тези оцелели черно-бели кадри са истински реликви.


Над 1000 са фотографиите и картичките с непреходна музейна и историческа стойност, които се съхраняват в Музея на фотографията от началото на неговото създаване през миналата година досега. Много казанлъчани и хора от други градове вече предоставят архивни снимки на музея, с идеята, че запечатаната върху тях история единствено тук ще бъде запазена и популяризирана.