Предложение до общинските съветници на Казанлък за допитване до гражданите дали Община Казанлък да поеме стопанисването на Паметника на връх Бузлуджа, или не, е внесла кметът на общината Галина Стоянова. Това съобщи самата тя на съвместна пресконференция с Гражданския консултативен съвет, сформиран към кмета през март 2024 година. На своята сесия на 26 септември 2024 година общинските съветници трябва да решат дали да се свика референдум с въпрос „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – Дом-паметник на връх Бузлуджа за 10 години?“. Въпросът е подготвен от юристите Наталия Киселова и Зоя Цвяткова.
На заседанието на 7 август т.г. Гражданският консултативен съвет е включил в дневния си ред въпроса за референдума и тяхното единодушно решение е такъв да се проведе, което е било предложено на кмета Галина Стоянова. Създаден е и Инициативен комитет от членове на Консултативния съвет. От своя страна, кметът Стоянова е направила предложение до Общинския съвет, чиято е последната дума относно провеждането на допитване до населението на община Казанлък. Ако местният парламент одобри референдума, той ще се проведе на 17 ноември. Референдумът се счита за успешен, ако са гласували 40% от имащите право на глас жители на община Казанлък.
Паметникът на връх Бузлуджа е частна държавна собственост и, според отговора на министъра на културата, прехвърлянето му за стопанисване от Община Казанлък може да стане със заповед на областния управител. „Но аз не бих взела едно такова решение без мнението на гражданите, защото това изисква финансов ресурс – коментира Галина Стоянова. – Община Казанлък вече е осигурила по Плана за възстановяване и устойчивост 7 милиона лева за реконструкция на монумента, което включва ремонт на покрива и други дейности, както и обезопасяване на целия паметник.“ Кметът допълни още, че е подписано споразумение между Областна администрация, фондация „Проект Бузлуджа“ и Община Казанлък за кандидатстването за 7-те милиона лева за реконструкция на паметника.
По думите на кмета, ако се проведе, референдумът ще струва 80 000 лева, вкл. възнагражденията на членовете на Общинската избирателна комисия, на секционните избирателни комисии и за транспортните разходи. Галина Стоянова и членовете на Гражданския консултативен съвет са единодушни, че ремонтът и стопанисването на монумента на Бузлуджа няма да има нито политически окраски, нито идеологическа насоченост. Целта е да се съхрани едно уникално съоръжение, изградено с много труд от хиляди хора, да се запазят мозайките в него, дело на изявени български творци, да се използва пилонът, който дава прекрасна панорамна гледка на 360 градуса в най-горната си част, до която има изграден асансьор, неработещ към момента.
„За мен не са важни позициите на партиите за паметника на Бузлуджа, а какво ще кажат гражданите“, каза кметът Стоянова, а членовете на Гражданския консултативен съвет са категорични, че това е обект, който има своето място в културния туризъм на страната и неговият потенциал трябва да се използва по възможно най-добрия начин.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!