Национална научна конференция „ Казанлъшкият край в българската история“ започна работа в Казанлък. Организатори на форума са ИМ „ Искра“ и Община Казанлък. Научен ръководител е проф. Петко Петков, преподавател във ВТУ „ Св.Св. Кирил и Методий“. Проф. Петков коментира, че конференцията има за цел да обърне внимание върху най-различни аспекти от историята на Казанлък и региона, които са свързани с по-далечното и близко минало на страната. Според него покрай многото изследвания за националното отношение, международните връзки, дипломатически, стопански и др. като че ли изостава напоследък изучаването и представянето на богатствата на регионите. „ А Казанлък е и древен, и съвременен културен център и заслужава такова внимание“, обясни идеята за организирането на форума проф. Петков.
В конференцията участват археолози, етнолози, историци на старото, средновековното и новото време, музейни специалисти, стопански историци - представители на научната общественост от Университет за национално и световно стопанство, Великотърновски университет, Икономически университет – Варна, Стопанска академия в Свищов, Национален археологически институт с музей при БАН. Със свои доклади участват и историци от музей „ Искра“.
В рамките на научния форум един от акцентите е поставен върху втория туристически бранд на Казанлъшкия край – маслодайната роза. В конференцията са представени доклади в областта на нумизматиката, археологията – античност, праистория и средновековие в Казанлъшко, общоисторически изследвания, изследвания свързани с личностите на Казанлък и история на местната култура.
Научната конференция в Казанлък е част от поредицата събития, с които ще бъде отбелязана 115-та годишнина на ИМ „ Искра“ през 2016 година.
Всички научни доклади от конференцията ще бъдат публикувани в сборника на музея „ Казанлък в миналото и днес“. Първият сборник е издаден преди близо 100 години.