Председателят на Комисията по досиетата с награда от Казанлък


Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов бе награден с грамота от Сдружение” Демократичен Казанлък” за неговата дейност и тази на Комисията по разкриване и обявяване на документите за принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

„Съществува дългогодишна традиция между Комисията и Казанлък за популяризиране на нашата дейност в утвърждаване на Закона, по който работим – каза Евтим Костадинов, приемайки отличието. - Аз лично смятам, че този Закон трябваше да излезе по-рано. Когато Комисията по досиетата започна работа, тя стартира с отрицателен кредит на доверие, но благодарение на всичко, което свършихме, и на съдействието на медиите, обърнахме нещата. Отличието го приемам като оценка за работата на цялата Комисия.”

Председателят на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия Евтим Костадинов откри в ЛХМ „Чудомир” в Казанлък изложбата ”Десталинизацията – дилемата на едно противоречиво десетилетие 1953-1964”. Заедно с него на откриването присъстваха Айруш Хаджи, заместник-председател, Георги Пангаров, член на Комисията, и Марко Цветков, старши експерт в администрацията на Комисията.

По думите на Евтим Костадинов поуката от тази изложба, показваща събитията в десетилетието след култа към личността на Сталин е, че не трябва да се допуска да се случват събития като тези.

Представяйки изложбата, Марко Цветков каза, че тя се базира на документален сборник за десталинизацията, като тeмите са лагерите и врагът с партиен билет. "За съжаление, в България, култът към личността на Вълко Червенков е заменен с друг култ – към личността на Тодор Живков - подчерта Цветков. - И десталинизацията е едно чисто пожелание, което на практика се свежда до възстановяването само на имената на географски обекти като връх Мусала и град Варна."

Изложбата е подготвена от Комисията по досиетата и Държавна агенция „Архиви”. Тя е първа по рода си и е опит да представи промените във властта и тяхното отражение върху политическия, обществения, стопанския и културния живот в годините след смъртта на съветския вожд Сталин. За първи път е представена през 2014 година в София и на нея е присъствал първият демократично избран президент на България Жельо Желев.