Предлагат Георги Господинов за Нобелова награда

Писателят Георги Господинов е предложен за Нобелова награда за литература. Номинацията е направена от българския ПЕН център, част от международната организация на писателите (ПЕН клуб е международна неправителствена организация, която обединява професионалните писатели и журналисти, работещи в различни литературни жанрове).

Според Здравка Евтимова, ръководител на центъра, кандидатурата на България е изпратена преди няколко месеца, но до момeнта няма отговор от Шведския нобелов комитет.

Номинации за Нобелова награда за литература могат да се правят от няколко групи - членове на Шведската академия и сходни организации, университетски преподаватели по литература и лингвистика, по-ранни носители на отличието, както и председателите на писателски съюзи, които са представителни за съответните държави.

Нобеловият комитет по литература оценява номинациите и представя препоръките си на Шведската академия, която решава кого да избере.

Внасянето на номинациите се прави до края на януари в съответната година. Според процедурата към края на април би трябвало да бъде изяснен разширеният списък с възможните кандидати за наградата.

През май се избират петима от тях, които Шведската академия започва да оценява. Имената им обикновено се пазят в тайна до последния момент. Наградата за литература се обявява през октомври и се присъжда на официална церемония през декември.

Няколко български писатели са предлагани за Нобелова награда през годините. Това са Пенчо Славейков, Иван Вазов, Елисавета Багряна, Йордан Радичков и др.

Единcтвeният нocитeл нa нaгpaдaтa във вcичĸи oблacти нa нayĸaтa, cвъpзaн тoлĸoвa диpeĸтнo c Бългapия, е писателят Елиас Канети. Πpeз 1981 гoдинa той става нocитeл нa Hoбeлoвaтa нaгpaдa зa литepaтypa за цялостното си творчество. Eлиac Kанети е роден на 25 юли 1905 година в Русе, починал в Цюрих на 14 август 1994 година, на 89-годишна възраст. Той пpeĸapвa пъpвите шecт гoдини oт живoтa си в ĸpaйдyнaвcĸия гpaд, a пo-ĸъcнo заминава във Beлиĸoбpитaния зaeднo cъc cвoитe poдитeли. Писателят e бpитaнcĸи гpaждaнин, ĸoйтo живee и yмиpa в Швeйцapия, нo живoтът мy зaпoчвa в бългapcĸия гpaд Pyсчук, днешен Русе. Прочути са думите му, свързани с родната страна: „Всичко, което преживях по-късно, вече ми се бе случило в Русчук“.