Преди Трети март: Деца от ОУ „Георги Кирков“ с поклон пред Паметниците на българската признателност
Теодор Теодоров от 6 –ти „А“ клас на ОУ „Георги Кирков“ в Казанлък, ученик на преподавателката Мария Стефанова, постигна забележителният резултат от шест нула-нула в областната надпревара на Олимпиадата по български език и литература, обяви днес по време на тържественото отбелязване на Трети март в учебното заведение, директорът му, Любомира Абдишева. Лъчезар Йовчев от същото училище също има много високо постижение в състезанието.

Новината дойде часове преди училищния празник, посветен на 139-тата годишнина от българското Освобождение. Пред децата Абдишева говори за смисъла на Националния ни празник в патриотичния календар на Отечеството. Тържеството в училището премина под знака на Паметниците на признателност към загиналите за Освобождението на България, които бяха тема на викторина сред петокласниците. Темата за паметниците е и акцент в документалната фото- изложба, подредена във фоайето на училището.

Квалифицирано жури от преподаватели, водено от директора на Исторически музей „Искра“, д-р Момчил Маринов, възпитаник на училището, излъчи победителя от патриотичното състезание – отборът на пети „А“ клас, чиито трима участници събраха сбор от 43 точки, с което изпревариха конкурентите си от пети „Б“ и пети „В“ класове, класирали се втори, с равен брой точки. Директорът на историческия музей в Казанлък, д-р Момчил Маринов подчерта пред младата публика, че за Трети март, следва да говорим като за Ден на Възкресението на българския народ. Той умело допълваше в хода на състезанието, знанията на учениците за Освобождението, с неизвестни за тях факти от историята на родния край. Всички участници във викторината, често прекъсвана от бурни овации от страна на публиката, получиха от ръководството на училището исторически книги за героите и будителите на България. Деветимата състезатели разказаха на съучениците си за Паметника на Свободата на вр.Шипка, Храм-паметника „Рождество Христово“ в гр. Шипка, Паметника на Победата край Шейново, монумента в Девическият манастир и новият – на Генерал Скобелев, открит през 2013-та година в Казанлък. Плевенската Панорама, Самарското знаме до Стара Загора, Докторският паметник и Паметникът на Цар Освободител в центъра на София, също бяха представени пред публиката от съученици. Информацията за тези свещени за българина знаци на признателност, е подготвена от преподавателя Галина Симеонова. Всички участници във викторината, посветена на Националния празник на Република България, Трети март, получиха грамоти за достойно представяне, връчени от директора Абдишева, която в края на събитието, посветено на 139 години от Освобождението на България, отличи и възпитаниците на Любена Тянова, класирани за Националния кръг на състезанието „Ключът на музиката“. Моника Асенова от пети „А“, Евгения Крумова от шести „Б“, Станислав Минчев и Георги Танев от седми „А“, Росен Овчаров и Стилиян Матев от четвърти „А“ и Борис Георгиев от четвърти „Д“ клас ще участват това престижно състезание, което ще се проведе в град Пловдив.
С най-висок резултат (точки) на областния кръг сред учениците в област Стара Загора са Моника Асенова -5а клас и седмокласникът Станислав Минчев.


Събитието в ОУ „Георги Кирков“, което започна с ученическо изпълнение на „Опълченците на Шипка“ от Георги Танев и Станислав Минчев, е завършек на поредица от родолюбиви изяви в класовете на това водещо учебно заведение в Казанлък, което в продължение на цял месец пробужда патриотичните чувства сред децата, преди посрещането на Националния празник. Дни наред учениците от училището съпреживяваха подвига на Апостола на българската свобода – Васил Левски, чийто живот и дело бе тема на художествено – документална изложбата от фотоси, подредени в централното фоайе. Жертвената родолюбива мисия на Апостола бе в центъра на вниманието на февруарските часове на класния ръководител, по време на които децата четоха книги за него, подреждаха фотографии и крилати негови мисли в ръчно изработен албум, рецитираха, гледаха презентации и участваха в събирането на информация за неговото свято родолюбиво начинание.
През целия ден преди Националния празник, училищната телевизия излъчва презентация за Трети март, а по коридори и кабинети звучаха възрожденски песни.