24,4 млн. лв. са платили за недостигащ стаж хората, излезли в пенсия през 2022 г. Средният период недостигащ стаж е 23,33 месеца, т.е. около 2 години. От тази възможност в Кодекса за социално осигуряване са се възползвали 4093 души, което е повече от 2021-ва, когато от това са се възползвали 3840 души. Това става ясно от статистика на Националния осигурителен институт (НСИ). Увеличението е с 6,6%, но през изминалата година има увеличение и на новите пенсионери - с над на сто. Сумата също се увеличава спрямо предходната година, когато е била 18 420 583 лв. Тук оказва влияние и размерът на минималния осигурителен доход, от който зависи „цената“ за покупката на стажа.
Има две възможности за откупуване на стаж. Хората с висше и полувисше образование могат по всяко време да внесат осигуровки за времето на обучение, включително и за периода в който са правили докторантура. При навършване на възраст за пенсиониране човек може да откупи и още до 5 години недостигащ стаж. В тези случаи вноската се определя като процента за фонд „Пенсии“ за родените преди 1 януари 1960 г. върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се.
В момента сумата за откупуване е 140,58 лв. за всеки недостигащ месец, така е от април миналата година. Когато се приемат новите бюджетни закони, минималният осигурителен доход ще се изравни с минималната заплата, която междувременно бе увеличена от 710 до 780 лв. Това означава, че и стажът ще поскъпне.
Откупуване на стаж е добра възможност на фона на растящия брой хора, които не успяват да изпълнят условията за пенсиониране.