Сбирката от икони на Художествената галерия предстои да бъде социализирана и публикувана, като дейностите ще бъдат съвместно с Българската академия на науките, информира БТА-Казанлък, цитирайки директора на Художествената галерия в града д-р Пламен Петров.
По думите му, привличането на експерти от Академията цели професионално, научно изследване на иконите, след което те да бъдат публикуване в пълен състав, което до момента не е правено.
Иконната сбирка на Казанлъшката художествена галерия съдържа религиозни образи от 18–19 век, които са събрани предимно от местни храмове през годините, част от тях са постъпили като дарения. В нея могат да бъдат открити изображения на отделни светци като св. Николай, св. Георги, св. Димитър, както и много икони на 12-те Господски празника. Иконите са дело на различни майстори, част от които анонимни. Според д-р Пламен Петров интересен факт е, че в колекцията има икони с гръцки надписи, което вероятно означава, че са икони, донесени в града и околностите от пътуващи хора. За част от тях се знае какъв е пътят им до Казанлък и от кого са дарени.
В старата постоянна експозиция на галерията е имало иконна зала с интересни изображения като панели от дървена олтарна преграда, изобразяваща Сътворението. Част от иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е собственост на Старозагорската света митрополия и е предоставена за стопанисване в културния институт през 90-те години на миналия век.
По думите на директора на културния институт, иконите имат нужда от по-различно обгрижване, осветление и климатични условия, затова той изразява надежда проектът да продължи в постоянна иконна сбирка, достъпна до публиката. А също така скоро в сайта на галерията да бъде публикувана и цялата колекция. Д-р Петров допълва, че изключителен принос в идеята за проекта има проф. Милена Георгиева от Института по изкуствата на БАН, която е част от експертния съвет към Казанлъшката художествена галерия.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!