293 бебета са се родили през 2024 година в общинската болница "Д-р Христо Стамболски" - Казанлък

От 1951 година 21 януари, по стар стил, или 8 януари, по нов стил, е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и лекарите гинеколози.

Бабинден е български празник, отбелязван в чест на бабата акушерка в селото. Той е един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан.

Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да ѝ „полеят“. Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с „мартеничка“ – червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля със шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: „Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!“

След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното ѝ рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила („хванала“) червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.

Новородените в родилното отделение на МБАЛ "Д-р Христо Стамболски" - Казанлък през 2024 година са 293 - със 70 по-малко от предходната 2023-а. Сред тях има две двойки близнаци, а за поредна година броят на момчетата е по-голям от този на момичетата. МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ обслужва общините Казанлък, Гурково, Николаево, Мъглиж и Павел баня. Последното бебе, родено в Казанлък през 2024 година, е момче и носи името Рачо. То е родено в 18.00 часа на 31 декември, тежи 3.350 кг. Първото бебе, родено в номата 2025 година, се казва Александър и е първороден син на своята майка. Момченцето е родено е малко преди 16.00 часа на 1 януари и тежи 3,500 кг.