Напредва ремонтът на мъглижкия манастир „Св. Николай Чудотворец“. Извършени са голяма част от планираните строителни и реставрационни дейности, които се очаква да приключат до септември.
Началото на проекта за ремонт, реставрация, подобряване на околното пространство и вертикална планировка на Девическия манастир „Св. Николай“ в Мъглиж бе дадено преди три месеца. Средствата – около 450 хил. лв, за строителните дейности са осигурени по "Програма за развитие на селските райони“ към ДФ „Земеделие“. Заедно с ремонта на манастира, ще се търси възможност и за подобряване състоянието на пътя до светата обител, допълни кметът на Община Мъглиж Душо Гавазов.
Строителните дейности по проекта се изпълняват от ДЗЗД „Реставрация и консервация“. Консорциумът работи отдавна по програмата за развитие на селските райони, като досега е обновил около 40 църкви и манастири.
В момента се работи основно по почистване на малкия параклис в манастира "Св.св Петър и Павел". След премахването на наслоените от свещите восъчни сажди, под тях се откриват уникални стенописи, които предстои да бъдат реставрирани. За съжаление средствата по този проект няма да стигнат, за да се обновят и стенописите на основния манастирски храм, на ще се кандидатства с нов проект при следващия програмен период.
Смята се, че мъглижкият манастир е от времето на Втората българска държава и сведенията за него са оскъдни. Според преданието е основан от цар Калоян през 1197 г. след победата му над кръстоносците в битката край Мъглиж. За да се помни победата, царят дарил средства за построяване на манастир. Бил е ограбван, разрушаван и опожаряван многократно, но винаги след това възстановяван, разказва отец Йоан, временно изпълняващ длъжността игумен на манастира.
Една от най-големите забележителности на Мъглижкия девически манастир е стенопис от началото на миналия век, на който са изобразени заедно светите братя Кирил и Методий и католическият покровител на Ирландия - свети Патрик. Ктитор на изображението е ирландският лорд Пиърс О Махони, който идва в България след потушаването на Илинденско-Преображенското въстание, за да изгради сиропиталище за бегълците сираци.
Преди няколко години в манастира отвори врати и стая-музей на Васил Левски. Според историческите сведения Дяконът е отсядал три пъти в Мъглижкия манастир по време на своите обиколки из страната.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!