Десет пъти Казанлък посреща български президенти от началото на демократичните промени досега. Ако прибавим към това и посещението на 5-ия български президент Румен Радев, но все още в качеството му на кандидат за най-висшия пост в държавата през октомври миналата година, то за 27 години 11 пъти държавни глави са удостоявали града на розите с присъствието си.
Рекордът принадлежи на президента Жельо Желев, който четири пъти е посетил Казанлък, следва Росен Плевнелиев, Георги Първанов, най-накрая е Петър Стоянов.
Последният, 4-ти председател на републиката – в периода 1 януари 1990-22 януари 1992 година, и първи демократично избран президент на Република България Жельо Желев за първи път посещава Казанлък на 30 декември 1991 година по време на предизборната си кампания за президент. Синята общественост в града го посреща в препълнения салон на Дома на културата „Арсенал”. Желев е избран за президент на България на втория тур на 19 януари 1992 година, встъпва в длъжност на 22 януари.
Три месеца по-късно, на 18 април 1992 година, вече държавен глава, Желев отново е в Казанлък. Тук той се обявява „категорично против забраната на която и да е партия, дори и тая, която прегражда пътя към Европа”. Само след четири месеца Желев дава пресконференция, влязла в историята като „Боянските ливади”, на която критикува правителството на СДС с премиер Филип Димитров. Тази пресконференция се превръща в едно нарицателните имена за управлението на Жельо Желев. По време на августовския пуч през 1991 година, той е единственият държавен глава, успял да позвъни на Борис Елцин, за да изкаже подкрепата си.
На 29 септември 1998 година Жельо Желев за трети път посещава Казанлък. Този път той представя последната си книга „В голямата политика”. Тук е по покана на Либерално-демократична алтернатива с председател Ненко Георгиев. Мандатът му като държавен глава е приключил преди почти две години - на 22 януари 1997-а. В началото на март 2012 година идва в града, за да почете паметта на жертвите на комунистическия режим. На 30 януари 2015 година напуска този свят.
Петър Стоянов е президент от 22 януари 1997 до 22 януари 2002 година. Идва в Казанлък два пъти: веднъж в мандата на кмета Иван Гороломов, когато го водят тук негови казанлъшки приятели. Стоянов дори се среща и с граждани на Казанлък.
сн:/ долу/ Петя Александрова- личен архив
Второто му посещение е в края на мандата му – на 3 юни 2001 година. Поканен е на Празника на розата от тогавашния кмет Стефан Дервишев. Един от първите посрещачи на държавния глава е Дориан Дерменджиев, който е посветил песен на президента Стоянов и получава лично писмо от него. Както се полага на държавен глава, посрещнат е с почетна рота пред Дома на културата „Арсенал”, след което не пропуска да се поздрави с гражданите.
Петър Стоянов прави едно откровение – извинява се на казанлъчани, че едва в края на своя мандат е намерил време да посети такъв цветен и „красив, красив” град като Казанлък.
Вестник „Искра” от месец юли 1997 година припомня, че Петър Стоянов открива приемна в Казанлък, дори временно я изнася на улицата, за да бъде президентската институция по-близо до гражданите. Други съвременници на онези бурни времена си спомнят, че пак през лятото на същата година той бил на частно посещение в Казанлъшко и отседнал в известно ханче близо до града, но не се появил сред местната общественост.
По покана на Петър Стоянов през 1999 година за първи път американски президент идва в България. Бил Клинтън прави историческото тридневно посещение у нас на 21-23 ноември.
Георги Първанов, президент два мандата – от 22 януари 2002 до 22 януари 2012 година, посещава Казанлък два пъти. И двата пъти е по време на Празника на розата. Първият път е през 2006 година. Тогава като подарък от Общината президентът получава реплика на бронзовата глава на Севт III. За втори път Първанов идва в Казанлък през 2010-а. И двете му посещения са в мандата на кмета Стефан Дамянов. По време на своето обръщение към казанлъчани на 6 юни 2010 година Георги Първанов подчертава: „Казанлък се превърна в световна столица на красотата”.
Георги Първанов е българският президент, по чиято покана на 3 март 2003 година руският президент Владимир Путин изкачва връх Шипка и рецитира стихове на Ботев. Визитата е по повод 125 години от Освобождението на България и за първи път от 39 години към този момент руски държавен глава участва в тържествата на историческия връх.
По случай 70 години Шипченска епопея през 2004 година Георги Първанов получава от кмета на Казанлък Стефан Дамянов плакет с позлатено копие на Паметника на Свободата и валидира пощенски плик, посветен на годишнината.
Четвъртият български президент Росен Плевнелиев, мандат 22 януари 2012 – 22 януари 2017 година, е идвал три пъти в Казанлък. Първият път е още по време на предизборната му кампания през 2011 година, която съвпадна като период с предизборната кампания за общински кметове, и изразява подкрепата си за кандидата на ГЕРБ Галина Стоянова.
Следващите два пъти са по време на Празника на розата. На 6 юни 2014 година Росен Плевнелиев е посрещнат с почетна рота пред сградата на Община Казанлък. Той се включва в цялата програма на празника, включително преминава през пренаселената от туристи улица „Искра”, като се поздравява сърдечно с хората, след което произнася слово в кулминацията на празника - Карнавалното шествие. На 7 юни 2015 година отново е в Казанлък и пред хилядите гости на града подчертава: „Розата е най-разпознаваемият български символ и сме длъжни да защитим това световно постижение на България”.
За спомен от Казанлък четвъртият президент получи картина „Розоберачки” на художника Румен Велев и плакет с копие на бронзовата глава на Севт III. Тези казанлъшки дарове вероятно са намерили своето място в Президентската библиотека, която Росен Плевнелиев откри в края на своя мандат на „Дондуков” 2. В нея ще бъде съхранена и представена историята на президентската институция от началото на демократичните промени у нас. Тук се пазят подаръци, речи, послания, ордени и медали на българските президенти.
В заключителната си реч Росен Плевнелиев подчерта многократно колко неща за първи път са се случили в неговия мандат. Със сигурност той въведе нов формат на националните политически консултации, инициира първия референдум, като в мандата му се проведоха три. "Особено критични бяха 2013 и 2014 г., когато само за 2 години се смениха пет правителства и три парламента. Президентската институция не е на силната ръка, а на баланса”, заяви Плевнелиев.
Днес петият български президент Румен Радев полага клетва, а след три дни официално встъпва на "Дондуков" 2.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!