Нови опълченски униформи за първи път ще покажат членовете на Регионален клуб „23 Пехотен Шипченски полк“ към Национално дружество „Традиция“ на тазгодишните чествания на 3 март. Това съобщи председателят на клуба Николай Байнов, който ръководи организацията от 2010 година. Той е и в Wправителния съвет на НД „Традиция“.
Шестима членове от Казанлък ще бъдат почетен караул по време на тържеството на старопланинския връх. Новите униформи, освен всички атрибути, възпроизвеждащи одеждите на опълченците, този път са изработени и от плат, максимално близък до автентичния. „Всеки от нашите членове влага много средства, желание и знания за оборудването и въоръжението си. Оръжията, които ще покажат членовете на клуба са пушките „Крънка“ и „Бердана 2“, с които са били снабдени опълченците“, разказа Николай.

„Първоначалноq за нуждите на Опълчениетоq „Славянския комитет“ закупува от Германия трофейни френски пушки „Шаспо“, модел от 1866 година. Те не са добри, тъй като патронът е хартиен, ударникът (иглата) пробива целия патрон за да се възпроизведе стрелба, а гуменият уплътнител изгаря на всеки 30 изстрела и се налага да бъде подменян. В началото, поради съкратения срок за обучение на българските опълченци, се предвижда те да изпълняват само охранителни и конвойни задачи. Българите обаче показват много добри резултати в учебните стрелби, поради което са включени в основния театър на бойните действия, а „Шаспото“ е заменено по време на войната с по-добрите образци – „Бердана“ и „Крънка“. Интересен факт е, че опълченците използват и трофейни пушки „Снайдер“, коrто билr с калибър близък до този на „Крънка“. Така боеприпасите на противника можели да се използват и от опълченците, но мунициите на „Крънката“ не ставали за „Снайдер“-d, поясни Николай Байнов.

Членовете на казанлъшкия клуб ще вземат участие и в тържеството по официалното издигане на националния флаг в Казанлък, от 17 и 30 часа на 2 март. Това е първата за годината

изява на клуба.

Като член на УС на НД „Традиция“ Николай Байнов отговаря за съставянето на Културния календар за 2022-а. Включени са над 50 големи и малки събития, представяния и исторически възстановки. Клубът по традиция е домакин на голямата възстановка, посветена на подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа на Бузлуджа. Като домакини те трябва да осигурят пребиваването на колегите си от „Традиция“, както и да обезпечат мунициите, както и цялостната организация на събитието. „По време на такива мероприятия ангажиментите са много – посрещане на колегите, проверка на оръжието, на мерките за безопасност и т.н. При такива събития се възпроизвеждат хиляди халосни изстрела. Към всякf оръжие има монтиран специален адаптер, който не позволява да стават грешки, например да бъде зареден боен патрон, с който да се стреля“, сподели Николай.
През тази година „мъжете на традицията“ от Казанлък ще участват и в серия от възстановки, свързани с Априлското въстание – в Баня, Панагюрище, Клисура, Дряновския манастир, други свързани с боевете за Стара Загора и Шипка (през юли и август), през септември край Троян ще припомнят за голямата Дойранска битка. В Казанлъшкият клуб в момента членуват 18 души. Скоро ще бъде приет и още един. Клубното знаме вече е готово (реплика на знамето на 23 Шипченски полк) и скоро също ще бъде показано. Клубът има различни униформи, оборудване и въоръжение от Първата българска държава, хайдутите, четниците, опълченците, на армията ни по време на Балканските, Първата и Вторите световни войни. Клубът ще участва и на Празника на розите.