На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието е с вход свободен като има възможност желаещите да се включат в него и онлайн, чрез платформата ZOOM
На 21 февруари в 16 ч. откриват изложбата „Древнoтракийски скални съоръжения и светилища на територията на Розовата долина" с автор инж. Костадин Димов и в сътрудничество с ИМ „Искра" в Казанлък. Експозицията може да бъде разгледана от посетителите на Археокомплекс „Долината на тракийските царе“ в Шипка до 23 март и включва селекция от фотографии на мегалити в Розовата долина.
На 22 февруари в 10 ч. официално ще бъде открито деветото издание на научния семинар „Траки, вино и култура“. Събитието ще се проведе в Археокомплекс „Долината на тракийските царе“, където учени и изследователи в областта на тракийските бит, духовност и култура ще споделят своите наблюдения и открития, свързани с тракийското наследство, виното, винопроизводството, дигитализацията, достъпността до културното наследство и туризма.
Докладите ще бъдат посветени на тематики в областите: История и археология; Етнология и фолклор; Изкуствознание; Музеология на 21 в.; Достъпност и опазване на културното наследство; Маркетинг, Културен туризъм и туристически маршрути; Дигитализация, геймификация и други.
В Долината на тракийските царе ще гостуват лекторите проф. Николай Овчаров, проф. д.и.н. Диана Радойнова, проф. д-р Боян Бончев, проф. Галина Богданова, доц. д-р Йордан Йорданов, доц. д-р Антон Генов, д-р Момчил Маринов, д-р Косьо Зарев, инж. Костадин Димов, Калоян Николов - президент на Европейската асоциация на фолклорните фестивали - ЕАФФ, д-р Весела Георгиева - главен организатор на научния семинар и др.
Програмата е разделена в три основни сесии: „Тракийска култура", „Традиции и тенденции при винопроизводството и туризма" и „Дигитализация и достъпност на тракийското културно наследство", в които ще бъдат представени доклади във връзка с тракийското културно наследство, съвременните практики във винопроизводството и тяхната връзка с историческите традиции; винени традиции в Розовата долина; туристически потенциал на историята, виното и СПА културата, както и изследвания във връзка със съвременните подходи за съхраняване и популяризиране на тракийското културно наследство, достъпност на културното-историческото наследство (КИН) и др.
В рамките на заключителната сесия ще бъдат представени доклади на тема "Сериозни видео игри за културно-историческо наследство", както и „Дигитализацията като инструмент за защита, достъпност и популяризиране на тракийското културно наследство".
Програмата поставя акцент върху възможностите на съвременните технологии и начините, по които те могат да помогнат за опазването и популяризирането на тракийските артефакти. Ще бъдат представени иновативни решения, като използването на видео игри за образователни и научни цели, както и различни методи за дигитализация, които гарантират по-широк достъп до богатото културно наследство на траките.
Научният семинар „Траки, вино и култура“ ще допринесе за обмена на знания и идеи, които да подпомогнат за свързването на миналото и бъдещето чрез история, традиции и технологични иновации.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!