Малко преди края на годината разговаряме с началника на Районно управление-Казанлък главен инспектор Андреан Аврамов за обстановката в района. Местното РУ обезпечава реда и спокойствието на гражданите в пет общини – Казанлък, Павел баня, Гурково, Николаево и Мъглиж, включващи 55 села и седем града. Оттук минават и два важни републикански пътища, през проходите Шипка и Хаинбоаз. Управлението е едно от най-големите в страната, заедно с асеновградското, което влияе на криминогенната обстановка и прави работата на служителите на реда много по-напрегната, спрямо други райони.

- Г-н главен инспектор, какви са данните от десетмесечието на годината? Може ли да се очертае някаква трайна тенденция за ефективността от дейността на РУ-Казанлък?
-Сравнявайки данните от регистрираните противозаконни деяния от януари-октомври, със същия период за миналата година, може да се каже, че имаме по-малко престъпления и по-голяма разкриваемост. Това показва една трайна тенденция за повишаване на сигурността на жителите в района и това, че работата на служителите на МВР подобрява своята ефективност. За споменатото време сега имаме регистрирани 1588 противозаконни деяния, а за същият период за миналата година те са били 1766, т.е. с 200 по-малко. Като цяло пък разкриваемостта на престъпленията се е увеличала с три процента – от 41% за 2023-та, а сега тя е 44%. Станали са по-малко грабежи, по-малко взломни кражби и има по-малко загинали при пътно-транспортни произшествия.

- Обществото е най-чувствително към случаите на престъпления срещу личността, както и срещу собствеността…

-Така е, и в тази част можем да се похвалим, че както споменахме вече, в тази статистика се отчита спад на такива деяния, както и добра ефективност при противодействието на такива прояви. За 10-месечието са на територията на управлението са извършени 18 грабежа, като разкриваемостта е 100%. За предходната година грабежите са били почти двойно повече – 28. По-малко са и взломните кражби – сега 284, а за 2023-та – 312. Това е малък спад, но все пак е положителна тенденция. Смятам, че най-добрата превенция за подобни престъпление е по-високата разкриваемост. Надявам се, тези резултати да продължат да се затвърждават през следващите години.

- Има ли нови случаи на телефонни измами, от МВР проведоха няколко кампании за превенция през годините?
-За щастие, имаме само четири случая, и то в началото на годината. Трима от измамниците са установени, което е 75% разкриваемост. Наистина през последните години направихме много срещи в пенсионерски клубове, в кметствата по селата, наши служители се срещнаха и говориха със стари и самотни хора, които са най-честите жертви на ало-измамниците. Ние ще продължим работата си в тази посока, но смятам, че тези мерки дават добри резултати. Още един път искам да напомня на гражданите, че полицията никога не е искала гражданите да дават пари, за да се заловят измамници. Призовавам ги да бъдат разумни и при съмнение първо да се обадят в Районното управление, на кварталния или поне на роднините си, за да не бъдат измамени и заблудени, и в крайна сметка ограбени.
Какъв е броя на пътно-транспортните произшествия и кои са основните причини за тях?
-Регистрираните инциденти на пътя са 396, ранените са 178, загиналите - 8. За същия период през миналата година пътно-транспортните произшествия са с три по-малко, но ранените са с десет повече, загиналите също – с четири повече. Най-често споменатите инциденти се възникват поради несъобразена скорост, следва отнемането на предимство и чак на трето място е употребата на алкохол и в по-малко случаи на наркотични вещества от водачите. Най-рискови са двата главни пътя, свързващи северната и южната част на страната, през проходите Шипка и Хаинбоаз. Натовареният трафик и особено този на тежкотоварните камиони през Прохода на републиката, състоянието на настилката са основните фактори и метеорологичните условия оказват голямо влияние върху споменатата по-горе статистика.
Искам да отбележа, че много добре работим с общините и Агенция пътна инфраструктура за обновяването на пътната обстановка. Това взаимодействие също спомага за подобряването на условията за безопасно пътуване в района. В Казанлък вече работи още едно техническо средство за скорост, т. нар. радар, с което също подобряваме контрола. Тук мога да добавя, че във всички общини, в които работим, се развива системата за видеонаблюдение, което пък помага за установяването на закононарушители и на извършителите на противообществени прояви. Съобразно възможностите ни, осигуряваме допълнително полицейско присъствия в централната част на Казанлък, включително и пеши патрули, като мярка за повишаване на сигурността на гражданите. Добро е и взаимодействието ни с Окръжна и Районна прокуратура, като по различни случаи са задържани под стража 57 лица.

- Противодействието на разпространението на наркотиците винаги е сред приоритетите на МВР, какви са резултатите в тази борба?
-За десетмесечието са образувани 142 досъдебни производства, задържани за лица и са иззети различни количества наркотични вещества, най-често марихуана и метамфетамини, т. нар. „кристали“. Всички случаи са разкрити благодарение на проведени оперативно-издирвателни мероприятия от служителите на МВР. Сравнение с предходните години броя на досъдебните производства се увеличава – през 2023-та те са били 140, през 2022-ра – 75. Освен залавяне на разпространители, в района бяха разкрити и няколко „плантации“ за производство на марихуана в района. Тук също може да отбележим, подобряването на ефективността в борбата с разпространението и употребата на наркотици, и ще продължим да работим в тази посока.