След ниските резултати от държавния зрелостен изпит по български език и литература, от Министерството на образованието и науката (МОН) обмислят промени в учебната програма. А според директори и учители е необходима сериозна реформа в образователната система.
Затова просветното министерство се заема с промяна на учебните програми и да се намали фактологията в учебниците, за сметка на практиките. Министерството на образованието и науката планира да направи пълен преглед на учебните програми, като ангажира в този процес и учителите, които работят ежедневно с тях и имат ясна картина кое как се възприема от учениците. Целта е да се намали излишната фактология, като вместо това се застъпят повече практически знания и умения.
Преподаватели смятат, че е необходимо, освен олекотяване на учебното съдържание, така и повече практически упражнения в клас.
Националният омбудсман Диана Ковачева също поиска промени в учебната програма.
„Омбудсманът предлага промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) заради проблемите, свързани с полагане на задължителния държавен зрелостен изпит (ДЗИ) при завършването на ХІІ клас“, каза Диана Ковачева.