Разнообразни експозиции и инициативи подготвя Художествената галерия в Казанлък за своите филиали. В музей „Ахинора“ и в къщите музеи „Дечко Узунов“ и „Ненко Балкански“ ще бъдат поставени различни акценти и активности.
В музей „Ахинора“ основният акцент тази година ще бъде стотната годишнина от създаването на едноименната творба на Иван Милев. В началото на април предстои откриването на изложба, която ще разкаже за житейския и творчески път на Милев през 1925 година. Екипът на галерията работи и върху друга изложба, посветена на дневника на твореца. „Извън това започваме да каним популярни и разпознаваеми лица да се срещнат с „Ахинора“ и през цялата година ще има срещи с нея „очи в очи“, допълни директорът. Предстои още цикъл от занимания за деца, а екипът ще продължи да работи активно в посока очертаването на още няколко маршрута из града, касаещи по някакъв начин пряко или косвено фигурата на Иван Милев, като пешеходните обиколки ще са през летния период.
В къща музей „Дечко Узунов“ тази година ще представят различни временни изложби. По програма „Търсачите“, която е фокусирана около колекцията на Дарик Радио, ще бъде представен фрагмент от тяхната богата сбирка от последните две десетилетия. Тя очертава случващото се като процеси на художествената сцена у нас. Експозиция ще припомни за Кольо Колев – едно име, за съжаление познато слабо дори сред специалистите. Той се е занимавал предимно с графика и безспорно има своите големи приноси в развитието на това изкуство, а Художествената галерия в Казанлък притежава немалка част от негови графични произведения. Галеристите ще отбележат и още няколко годишнини, припомняйки важни имена в историята на българското изкуство, излезли от Казанлък.
В „Ненко Балкански“ първото голямо откриване за годината е на изложба с куратор фотографа Александър Иванов, посочи д-р Петров. Тя ще занимае публиката с нещо, в което Казанлък е първи, а именно първото горско стопанство, с което се свързват залесяванията на Стара планина и изграждането на съоръжения, които да предотвратят пороите. „Това е важна изложба и смятам, че има изключително национално значение, защото припомня името на Феликс Вожели, свързано с историята на Казанлък. В нея ще бъдат показани непознати до този момент фотографии, подготвя се голямо печатно издание. Откриването ще е на 23 април. В къща музей „Ненко Балкански се подготвя и една важна изложба в сферата на съвременното изкуство. Това е изложба на Биляна Фурнаджиева, която създава проект специално за казанлъшкия културен институт, който е свързан до голяма степен и с изкуството на музиката.
В тези два филиала цяла година ще има цикъл от ателиета за работа с деца. Екипът на Художествената галерия работи и по проект за лятно арт кино, в което да бъде разгледано кино изкуството. Планирани са и изложби на местни художници, като екипът се опитва да балансира между местното и националното, като се обръща и към художествените процеси извън страната.
Директорът напомни още, че Художествената галерия в Казанлък и нейните филиали нямат зимно и лятно работно време. Филиалите работят по пет дни в седмицата, а централната експозиция – шест, а в дните петък, събота и неделя всички обекти са отворени за посещения. По време на предстоящите Великденски празници единственият почивен ден на културния институт ще бъде Разпети петък.