
Сред събитията, обявени през февруари в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ в столицата са и две казанлъшки представяния. Първото е на 20 февруари, в клуб „Писмена“ към библиотеката, където Румен Денев ще представи първия си роман „Бреговете на Бохемия“. За историческия трилър, чийто сюжет се развива в бурните времена на 30-те години на ХХ век, ще говори Алберт Бенбасат.
На 27 февруари, във фоайето на Националната библиотека се открива съвместна изложба с Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, посветена на българските опълченци. Тя е наречена „В памет на Безсмъртните…“, защото зад това заглавие стои цяла история.
В края на 30-те години на XX в. габровският художник Стефан Ковачев решава да възкреси спомена за останалите живи герои от националноосвободителните борби на българите. В периода 1927-1931 г. той рисува около 150 акварелни портрета на апостоли, поборници, опълченци и участници от въстаническата епоха 1867-1876 г. и Освободителната война 1877-1878 г. Картините са рисувани в два цикъла и представени на изложби в градовете Габрово и София. Към първата серия акварели художникът издава и „Илюстративен каталог“, който съдържа списък с имената на общо 104 дейци и 20 портрета. „В памет на Безсмъртните“ е заглавието на предисловието, в което художникът излага доводите за своя труд.
Днес колекцията акварелни портрети на Стефан Ковачев се съхранява във фондовете на Националния военноисторически музей и Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Предстоящата изложба включва 15 акварелни портрета на опълченци – ветерани от Освободителната война. Четири от тях художникът рисува през 1927 г., два – през 1930 г., а останалите девет – през 1931 г. Опълченците от портретите са записани в първите пет дружини на Българското опълчение, като повечето от тях са участници в сраженията при Стара Загора, Шипка и Шипка-Шейново.
В предстоящата изложбата са включени и експозиционни табла, които разказват личната история на лицата от портретите – биографични данни, участие и принос в редиците на Българското опълчение, живот и дейност след Освобождението. Разказът е базиран на официалните документи на опълченците, съхранявани в техните пенсионни дела в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Акцент в изложбата са оригиналните Свидетелства за служба в редиците на Българското опълчение, съдържащи печата на Опълчението и подписа на командира на дружината. Най-многобройни са документите, свързани с молби и преписки за отпускане на поборническа пенсия или на земя за обработване. Други показват семейното и материално положение на ветераните, както и участието на някои от тях в последвалите войни за национално обединение.
Във витрините към изложбата ще бъдат показани снимки и архивни документи, ордени и медали, с които опълченците са награждавани в следващите десетилетия. Експозицията ще може да бъде разгледана от посетителите в библиотеката до 31 март.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!