Доц. д-р Камен Димитров е тазгодишният носител на наградата на името на проф. Александър Фол за принос в проучването и изследването на тракийската култура в Казанлъшката долина, Наградата му бе присъдена от комисия, определена със заповед на кмета на Казанлък. Тя му бе връчена от кмета на общината Галина Стоянова.
Доц. Димитров е учен и изследовател в Институт по Балканистика и Център по тракология при БАН. Повече от 30 години той се занимава с научна обработка и публикуване на нумизматичния материал от проучванията на тракийския град Севтополис, както и от фонд „ Нумизматика” на ИМ „ Искра”. Многобройните му участия в национални и международни конференции, както и научните му трудове спомагат за популяризиране на тракийската култура отвъд границите на България. Неговите родители проф. Димитър Димитров и доц. Мария Чичикова ръководят проучванията на Севтополис, което до голяма степен предопределя неговите интереси в науката.
Наградата на именития траколог проф. Александър Фол бе учредена преди 10 години по предложение на ИМ „ Искра”, с решение на ОбС – Казанлък и се присъжда за проучване и популяризиране на тракийското наследство на Казанлъшката долина. Нейни носител през годините са покойния вече д-р Георги Китов, ст.н.с Мария Чичикова, проф. Людмил Гетов, проф. Николай Овчаров, проф. Иван Маразов, Диана Димитрова, доц. д-р Георги Нихризов. Наградата бе присъдена и посмъртно на Гергана Табакова – Цанова, дългогодишен уредник и директор на ИМ „ Искра”.
Минути след получаване на отличието, доц. Димитров каза, че въпреки десетилетията работа за проучване на тракийската култура и общество, не спира да се възхищава на хармонията, в която са живели в древния Севтополис траки, македонци, гърци, "изградили едно стабилно стопанство, без религиозни сътресения".
Помолен да коментира различните идеи от последните години за експонирането на древния Севтополис от водите на язовир "Копринка" и превръщането му в туристическа атракция, доц. Димитров заяви, че "на българското общество не липсват материални символи, за сметка на сериозния дефицит на духовни, в които трябва да вярваме и от които да черпим сили"
Wduenp преди 2 години
Wduenp преди 2 години