Името Йоан носи значението на „Благодат Божия”, „Бог е милостив”

На 7 януари почитаме Свети Йоан Кръстител - най-суровия със самия себе си човек в историята на нашето спасение.

Йоан Кръстител се ражда половин година преди Исус Христос. Син е на свещеник Закария – от рода на Аарон и праведната Елизавета – от рода Давидов. Както разказва Евангелист Лука, архангел Гавраил се явява на баща му Закария в храма и възвестява зачеването на сина му, след като води дългогодишен благочестив живот до преклонна старост, но е лишен от утехата да има дете. Така най-накрая в семейството се ражда син, който измолили в горещи молитви. Според Евангелието, Йоан води аскетичен живот на бреговете на река Йордан, носи груби одежди от камилска вълна и се храни с див мед и акриди. След като навършва 30 години, започва да проповядва и да кръщава хората. Дава Свето Кръщение и на Иисус Христос - Богоявление.

Св. Йоан е суров със самия себе си и заради това може да си позволи да казва суровата истина на другите: „Кой ви подсказа да бягате от бъдещия гняв? Сторете, прочее, плод достоен за покаяние”. Така отеква неговият вик на брега на река Йордан, и този вик не подминава никого. Светецът бил толкова суров със себе си, затова е бил и непреклонен към покварата в света. Казвал е твърдо: „Войник ли си, бъди справедлив! Митничар ли си, взимай само законните такси и толкова!”. И така с всеки, независимо от заниманието му и социалното му положение – изобличавал ги е и е поучавал.
Накрая казва на юдейския цар Ирод Антипа,който се опитва да съблазни жената на брат си Филип - Иродиада: „Не ти прилича да имаш жената на брат си”. Думи, които накарали Иродиада да го намрази. А кулминацията на нейната омраза завършила със заповед да се отсече главата на Йоан. Главата му е погребана в Йерусалим, в Елеонската гора. Тялото на светеца най-вероятно се съхранява в Александрия, където още средновековни източници посочват, че то почива.

Този ден християнската църква отрежда на най-великия от пророците, който ревностно проповядва идването на Христос сред хората. Светецът се почита като покровител на кумството и побратимството.

На Ивановден продължават обичаите и обредите, свързани с вярата в чудодейната здравеносна сила на водата. Къпят се булките и младоженците, които са се оженили през тази зима до Ивановден; къпят се всички именици; къпят се годените моми и ергени. На Ивановден на обед младоженците отиват на гости в дома на своите кумове и им носят кравай, млин, ракия и вино. Кумовете ги канят на тържествена трапеза. Народната представа за св. Иван като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете.

Днес в България по популярност името Иван е на второ място след Георги при мъжете. Дамският вариант Иванка също е втори след Мария. В община Казанлък на днешния ден празнуват 1755 мъже, наречени Иван, и 653 жени с името Иванка. Ваньовците в Казанлъшко са само 16, а дамите с името Ваня – 241.

На 7 януари имен ден празнуват над 300 000 българи. Освен Иван и Иванка, Ваньо и Ваня, именици у нас са още Йоан, Йоанa, както и Иванина, Ванина, Калоян, Йовко, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Янко, Яна.