Частично плащаме "безплатното" саниране от 2018 година
"Безплатното" саниране на панелните блокове, което държавата покрива за сметка на всички данъкоплатци, ще продължи до 2018 г. След това собствениците ще трябва да съфинансират дейността по енергийната ефективност, като все още не е ясно в какъв размер. Това е станало ясно от думите на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, по време на форума на местните власти в Албена, цитирана от capital.bg.
На форума министърката е заявила, че "няма как програмата винаги да бъде безвъзмездна. Трябва заедно да намерим най-добрия начин, по който тя да бъде продължена. Надявам се заедно да прецизираме механизма". Според министър Павлова се обмислял и вариант за подпомагане на онези собственици, които няма да могат да осигурят своя дял от необходимите средства за реализиране на дейностите по програмата. по всяка вероятност щял да бъде направен специален фонд за осигуряване на съфинансирането на гражданите, които нямат финансова възможност.
Че средствата за безплатното саниране не са нескончаеми, говори и фактът, че от утре, 10 октомври / понеделник/, за втори път от началото на процеса, цените за санирането на на блоковете ще бъдат намалени. Въвеждат се нови, по-ниски референтни стойности за дейностите по санирането. ще бъдат намалени средствата за сградите до 8 етажа, и завишени за тези над 8 етажа, изискванията на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", които завишават стойностите при високите сгради.
Новата таблица за тези стойности вече е публикувана на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Максималната цена, до която може да достигнат общо всички дейности по санирането, за сгради до 8 етажа не може да надвишава 154 лв./кв.м, а за тези над 8 етажа - съответно 172 лв. на квадрат, според стойностите от таблицата. До момента таванът бе 192 лв./кв.м. Според таблицата за обследването ще се плащат максимум 6 лв./кв.м с ДДС, а за самите строителни и монтажни работи - по 138 лв. за по-малките и 156 лв. за по-големите блокове.
Новите референтни стойности важат и за откритите вече обществени поръчки, по които все още не са събрани офертите, но няма да се прилагат за процедури с вече подадени оферти, защото Законът за обществените поръчки не позволява промяна в условията на процедурите при тях, посочи министърът.
Това е второто намаление на тавана на цените за санирането. Първото бе в началото на годината, след като се установиха драстични разминавания, в някои случаи в десетки пъти, между подадените ценови оферти в различни общини.
До момента заявления за искане за "безплатно" финансиране за саниране са подадени от собствениците на 3040 сгради. От тях са одобрени 2018, а по близо 1900 сгради се извършват различни по вид дейности.

По информация на Областна управа, тиражирана и от zakazanlak.bg, към 9 септември тази година, реални строително-монтажни работи по Националната програма за енергийна ефективност на жилищни сгради са стартирали на 13 жилищни блока в област Стара Загора, като град Казанлък не фигурираше в справката. От тези жилищни блокове 6 са в Стара Загора, 4 в Гълъбово, 2 в Раднево и 1 в Николаево. Три до този момент са санираните по програмата и въведени в експлоатация жилищни сгради - две са в Гълъбово, третият е в Раднево.
С Българската банка за развитие Община Казанлък е сключила19 договора. Проведени са обществени поръчки за избор на изпълнители на строително-монтажните дейности и са избрани такива. Очаква се да започне самото саниране на първите 8 блока в Казанлък, засега обаче градът липсва в официалните данни на областта за тези дейности.
Броят на регистрираните в Старозагорска област сдружения на собственици по националната програма са 231. Сключените тристранни договори между Българската банка за възстановяване и развитие, кметовете на общини и областния управител са 111.