Статуята на Севт III, която е била разчленена и от която е открита бронзовата глава, но не и торсът, е била висока малко повече от човешки ръст, смята Диана Димитрова от НАИМ при БАН.Тя представи първия доклад в Десетата научна конференция „Проблеми и изследвания на тракийската култура“, която официално бе открита днес в Казанлък. Темата на Диана Димитрова бе „Некропол Косматките в землището на град Шипка“. Проучвания и проблеми“. Задълбочен анализ на направените разкопки представи дълбоко свързаната с Долината на тракийските царе Диана Димитрова, участвала в експедицията на д-р Георги Китов, направил епохалните открития край Казанлък.
Като част от некропол Косматките, Малката и Голямата Косматка са най-интересни. п думите на Диана Димитрова Малката Косматка крие много тайни и са необходими още доста проучвания. В Голяма Косматка, която според класификацията на д-р Георги Китов е една от големите насипани могили, са открити 97 артефакта, като безспорно най-интересна е бронзовата глава на цар Севт III. Според археоложката, три са вариантите за разположението на статуята на тракийския цар - в центъра на столицата Севтополис на Одриското царство, която днес се намира на дъното на яз. „Копринка“, пред фасадата на Голяма Косматка, която най-вероятно е била храм, преди да стане гробница на Севт III, или на върха на храма. Намерените в гробницата лични вещи на тракийския цар с надписи върху тях, както и поразителната прилика на профила върху изсечените монети с намерената бронзова глава, са доказателство, че тя е именно на цар Севт III. Това е цар, който определено е играл важна роля в античността, категорична е Диана Димитрова.
Според проф.д.и.н. Валерия Фол, която е едно от известните имена в българската наука, свързана с изследванията на тракийската цивилизация по нашите земи, река Тунджа е била свещена за траките. Проф. Фол се представя с доклад „Природата и тракийските извънселищни топоси на вяра“. Според проф. Валерия Фол, ако се наблюдава от птичи поглед долината към река Тунджа и нейните иизвори, ще се види, че по течението на реката са разположени много светилища и паметници на тракийската култура. Това дава основание да се смята, че Тунджа е била свещена река за траките. Великата Богиня е била природата като цяло, която траките са почитали заедно с Бога Слънце. Проф. Фол счита, че именно тук е било сърцето на тракийската цивилизация.
Десетата научна конференция, която ще продължи днес и утре в Конферентната зала на Музея на розата, бе открита от председателя на Общински съвет-Казанлък Николай Златанов и от директора на ИМ „Искра“ Момчил Маринов. Със свои доклади и последни изследвания в научния форум участват 24-ма учени, сред които проф. Иван Маразов, проф. Николай Овчаров, проф. Валерия Фол, доц. д-р Камен Димитров, доц. Георги Нехризов, доц. д-р Мария Чичикова, проф. П. Димитров, д-р Консуело Маннета, д-р Петър Калчев и други.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!