Бизнесът на Казанлък в средата на 20-и век събира в Музея учени  от 4 университета

Професори от 4 университета изследват стопанската история на Казанлък в периода между двете големи войни на 20-и век. Преподаватели от УНСС – София, Икономическия университет във Варна, Великотърновския университет и Стопанската академия в Свищов ще изнесат доклади с фокус „Казанлък“ по време на научната конференция, организирана от Исторически музей „Искра“ в края на ноември. Икономическата мощ на града и региона – розопроизводството, инфраструктурата, малкият и по-голям бизнес в миналото и днес, са обект на научното проучване, резултатите от което ще бъдат публикувани в най-новото издание на „Казанлък в миналото и днес“.

Идеята за конференцията е на директора на музея Момчил Маринов, безценна помощ при организацията и съставянето на програмата оказва и казанлъчанинът, доц.д-р Пенчо Пенчев, преподавател в УНСС. Той и неговите колеги - доцентите от столичния икономически университет – Евгени Костов и Лили Велева, също участват във форума, който ще доведе на 28-и и 29-и ноември в музей „Искра“ и най-добрия стопански историк на Варна – проф. Иван Русев, известният професор – историк от ВТУ – Петко Петков, също от Казанлък, проф. Милко Палангурски от същия университет, както и доц. Маргарита Маринова, доскорошен преподавател от СА – Свищов.

Общо 14 доклада ще бъдат изнесени в двата дни на конференцията в края на ноември. Доклад ще чете и директорът на казанлъшкия исторически музей – Момчил Маринов, който написа докторат с тема розопроизводството в Казанлък. Амбицията на конференцията е да се оформи едно сериозно и научно достоверно издание – поредният том от „Казанлък в миналото и днес“, с което да се прекрати недобрата практика от последното десетилетие, в тази поредица от изследвания на Казанлъшкия край, да се промъкват лековати изводи, чисто краеведски проучвания и исторически недостоверни „факти“ и „тези“, които да бъдат представяни като сериозни изследвания.
На снимката:Доц.д-р Пенчо Пенчев, преподавател в УНСС, родом от Казанлък