„Арсенал“ АД и Техническият университет в Габрово задълбочават сътрудничеството си
16 специалисти от различни заводи на „Арсенал“ започнаха своето обучение по нова магистърска програма. Тя е по специалността „Роботизирани модули и системи за автоматизация“ в Технически университет - Габрово, която е създадена специално за нуждите на дружеството и е акредитирана за рекордно кратки срокове. Разкриването на новата магистърска програма е резултат на добрите контакти и ползотворното сътрудничество между „Арсенал“ и висшето учебно заведение, които продължават повече от 15 години. Обучението ще продължи 4 семестъра (2 години) и е изнесено в Учебната база на „Арсенал“ в Казанлък и в Иновативния център на Техническия университет в Габрово. Дисциплините, които ще изучават бъдещите магистър-инженери, са разработени по искане на дружеството, за да отговорят на реалната необходимост от такива специалисти. Акцент ще бъде поставен върху практическата част в учебния процес.
Отговорник на групата е Моника Пенчева, на преден план на снимката
Успех в начинанието пожелаха инж. Владимир Чучумишев, ръководител-направление „Образование, квалификация и кариерно развитие“, и инж. Васил Вълчев, директор „Автоматизация на производствените процеси“ в „Арсенал“ АД.
Инж. Чучумишев подчерта, че 16-мата арсеналци са пионерите в тази магистърска програма и от тях зависи да дадат силен старт на новото начало. Желанието от страна на дружеството е обучението по тази специалност да стане устойчиво във времето напред. „Ръководството на „Арсенал“ винаги е съдействало и стимулирало всички мерки за повишаване на образованието и квалификацията на своите служители. То ще продължи да бъде зад вас и да ви подкрепя. Благодаря на екипа на Технически университет - Габрово, с който продължаваме да задълбочаваме сътрудничеството си и за това, че успяха да реализират тази магистърска програма в много кратък срок“, подчерта Владимир Чучумишев.
„Дружеството влага много ресурси и полага сериозни усилия за ускоряване на автоматизацията и роботизацията на производствените процеси. Това е устойчива тенденция, която ще се развива все по-интензивно през следващите години – каза инж. Васил Вълчев. - Със завършването на първите арсеналци по новата магистърска програма ще се създаде ядро от специалисти, което ще бъде в основата на екипите, които ще движат процеса на модернизация.“ По думите му, автоматизацията в „Арсенал“ има над 60-годишна история, но динамиката на времето изисква тя да се внедрява, усвоява и развива още по-бързо, съобразно съвременните технически и технологични постижения. Той благодари на всички арсеналци, които се включиха в програмата, като акцентира върху това, че ролята им е важна за бъдещето на фирмата и се надява на тяхната огромна отговорност и енергия.
Новите арсеналски студенти бяха приветствани и от доц. д-р инж. Красимир Друмев, заместник-декан на факултета по „Машиностроене и уредостроене“, и от ръководителя на катедра „Машиностроене и уредостроене“ проф. дн инж. Димитър Дичев. Първите два модула, с които започва обучението, са „Метрология и измервателна техника“ и „Инженерна графика и 3D моделиране“.
„В края на четвърти семестър групата ще има задачата да изработи цялостно робот, включително с 3D проектиране на всеки негов детайл, на хардуера и софтуера, нужни за неговото управление. Разбира се, засега започваме с базовите знания, които са задължителни според държавните изисквания. Учебният център в „Арсенал“ е много добре оборудван, а и в дружеството има много действащи и успешно въведени модерни технологии, които ще са ни изключително полезни при провеждане на учебния процес“, подчерта проф. Дичев.
Учебната зала, в която се провеждат учебните часове на територията на „Арсенал“, е създадена през 2017 г. и в нея са започнали лекции първите бакалаври по програмата за изнесено обучение към Технически университет – София – филиал Пловдив. За обучението по новата магистърска специалност към Технически университет – Габрово, „Арсенал“ оборудва залата с 25 нови лаптопа със специално разработен и внедрен софтуер, съответстващ на учебните програми.
Споразумението за сътрудничество между „Арсенал“ АД и Технически университет – Габрово, по специалността „Роботизирани модули и системи за автоматизация“, образователно-квалификационна степен „Магистър“, бе подписано от двете страни в началото на август 2024 г. На 14 ноември първите студенти вече влязоха в учебната зала и започнаха първия си учебен ден.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!