120 хиляди Марии празнуват днес
Днес е Богородица- Успение Богородично е един от дванадесетте най-големи празници, чествани от Църквата през годината.

Патронният си празник чества днес и една от най- големите казанлъшки църкви- "Успение Богородично". Храмът е построен през 1834 г. с парите на богатите и труда на бедните жители от Калпакчийската махала на Казанлък, под ръководството на прочутия майстор от Одрин Санди Костов.

Днес и храмов празник на църквата в град Шипка, където започват едноседмични Богородични празници.

Успение означава заспиване, сън.
Празникът Успение Богородично е най-старият Богородичен празник в църковния календар. Обособяването му най-вероятно става в Йерусалимската църква в началото на ІV в. и бързо се разпространява и в другите църкви.


Още от самото начало честването на Успение Богородично се предшествало от пост.Успенският пост става вторият по строгост след Св. Четиридесетница, като риба се разрешава само веднъж – на Преображение Господне.

Съществуват различни предположения относно възрастта на Св. Богородица в деня на нейното успение. Според някои тя живяла още около 15 години след Възнесението на своя Син - толкова, колкото живяла и до деня на неговото раждане. Най-популярната версия е, че Св. Богородица доживяла до 72-годишна възраст и е починала блажено в 57 година.

В храмовете се отслужва тържествена литургия и се освещават обредни хлябове, които след това се раздават за здраве. В този ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария. днешно време празник имат и хората, носещи имана, производни на Мария - Мариана, Мариела, Мариета, Марио.

Според статистиката, Мария е най- популярното женско име в страната. Близо 120 хиляди жени носят името на Божията майка.

Общият брой на празнуващите днес с име Мария и неговите производни е 211 165 човека.


Храм „Успение Богородично” в Казанлък е построен през 1834 г. с парите на богатите и труда на бедните жители от Калпакчийската махала на Казанлък, под ръководството на прочутия майстор от Одрин Санди Костов. През 1836 г със съдействието на известния духовник и просветител Неофит Рилски е открито училище в специално построена към църквата сграда, което е сред първите модерни училища в България. Църквата е с три престола, посветени съответно на Света Богородица, Свети Атанасий Александрийски и Свети архангел Михаил. Най-старите икони са дело на тревненски и дебърски майстори, а останалите - на родения в Одеса художник от Миланската кралска академия М. Бургсер. Прекрасният, богато орнаментиран иконостас на храма, един от най-красивите на Балканския полуостров, е изработен от дебърския резбар Васил Аврамов.


Няколко факта за името Мария:

Мария е старо библейско име.
„Според някои изследователи се вярва ,че името Мария е популярно още от времето на Древен Египет. Сред евреите името Мариам е изключително популярно. Етимологията на това име се свързва с множество предхристиянски образи и различни тълкувания.
Ннякои от тях са: обич, прекрасна, постоянство, твърдост.

Ето още 5 любопитни факта за името Мария:
Мария е древноеврейско име, което означава любима.
Мария е строг човек, но в същото време е много сърдечна.
Мариите са чувствителни, особено ако става въпрос за децата им, за които биха пренебрегнали всичко. . Жените с това име са грижовни съпруги и прекрасни домакини.
Мария може да се превърне в добър учител или лекар.