Както се казва в народните приказки – речено-сторено. И рекоха двамата доайени на карикатурата в Казанлък Дечко Николов и Николай Фитков, че ще го направят това училище, и го сториха. В дните, когато се почита един от емблематичните майстори в жанра у нас – Димитър Чорбаджийски – Чудомир.
Близо 100 са малките, големите и още по-големите казанлъшки деца, които се записаха в първото Училище за карикатура в България и пробваха своето чувство за хумор и лекотата на ръката си. Оказа се, че правенето на карикатура не е никак лесна работа. Даже много трудна. Затова двамата преподаватели Николов и Факиров улесниха малките художници, като им проведоха кратък обучителен семинар, както и им показаха готови карикатури, от които да черпят вдъхновение или просто да пренарисуват по свой начин. Така първите стъпки в карикатурата бяха направени днес, а големият брой участници обещава този вид изобразително изкуство да се възроди.
След като удари първият звънец, в специален училищен дневник децата собственоръчно се записаха. Училищният дневник ще се пази до следващата година, когато отново ще се приемат първокласници- карикатуристи. Накрая на първия учебен ден върху всяка рисунка бе сложен печатът на училището.
Удостоверенията за успешно завършен първи клас двамата казанлъшки карикатуристи Дечко Николов и Николай Фитков ще връчват на 30 март в Литературно-художествен музей ”Чудомир”, който приветливо отвори вратите си за първите учебни часове на неформалното училище, произвеждащо смях. Идеята си Николов и Фитков са замислили от доста време и я реализираха съвместно, защото освен, че са дългогодишни приятели и изявени български карикатуристи, те отдавна са направили тъжното наблюдение, че хуморът у нас е със затихващи функции. И решиха да го провокират сред подрастващите. В училището се записаха възпитаници на Художествената гимназия в Казанлък, на школите по изобразително изкуство „Арт линия” и „Ренина”, както и деца, доведени от своите родители или сами дошли да пробват уменията си. Всеки рисуваше по избор с акварели, акварелни моливи или тънкописци.
„Целта на тази инициатива е да си доставим радост и усмивки – казват Фитков и Николов. – Защото, както е казал Чарли Чаплин, много хора могат да те разплачат, но малцина могат да те разсмеят.“
А доколко децата ни имат чувство за хумор и какво всъщност разсмива днешното поколение, ще видим на 30 март от 17.00 часа в Литературно-художествен музей ”Чудомир” .
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!