Като в песента: остаряваме бързо и много видимо
Населението на община Казанлък продължава да намалява и да застарява, а раждаемостта през миналата година е под средното ниво за областта. За сметка на това сме на 8-мо място в страната като област по брой на инвалидизирани в различна степен и освидетелствани от ТЕЛК лица.
Това става ясно от доклад - анализ на ситуацията и оценка на потребностите в общината за изминаващата година, който предстои да бъде разгледан на заседание на местния парламент.
На 240 страници е направен пълен анализ и профил на населението, здравният статус и безработица, различните видове здравни и социални услуги и нужните мерки, които трябва да се предприемат от местната власт, на база изводите от доклада.
В края на миналата година в община Казанлък живеят общо 76 466 човека, като само в Казанлък са 50 446. В града жените са с 1 123 повече от мъжете, които са 24 320 човека, по данни към 31 декември миналата година.Най- малко хора живет в селата Горно Изворово- 214 и в Средногорово- 204 човека.
За изминалите 3 години тенденцията да се намалява населението на общинатасе запазва, като само в Казанлък за периода живеещите официално са с 831 човека по-малко. Намалява населението и на някои селища като Шейново и Енина, където за двете години време, то се е „стопило“ съответно с 307човека село Енина и Шейново с 223 човека.
Според анализа от доклада, в община Казанлък на 1 кв. километър живеят 114 човека.
Раждаемостта в общината за миналата година под средната за областта и страната: коефициентът е 7,9% или 607 родени деца, при коефециент за областта от 9,50%. Смъртността през последните три години продължава да се увеличава като брой и процент и тенденцията е трайн.
През миналата година починалите в община Казанлък са 1 133 човека, срещу 1084 през 2012 година. Продължава тенденцията и на отрицателен демографски прираст от – 422 души през 2012 година, на – 526 човека за миналата година.
Въпреки че жените са повече от мъжете, то в трудоспособна възраст мъжете са повече от жените – 31% са те във възрастта от 18 до 62 години, а жените между 18 и 59 години са 28%. За сметка на това значилено по-голям е броят на жените над 60 години, за сметка на мъжете над 63 години. Тенденцията да се увеличава това съотношение през последните три години се запазва.
Децата под 13 годишна възраст са много повече от тези между 14 и 17 години, съотношението е 9 675 срещу 2 689, без да се коментира техният етнически профил.
За изминалите три годиин е намаляла броят на населението в трудоспособна възраст в община казанлък с близо 2 хиляди души, за сметка на увеличението с близо 600 човека на хората в надтрудоспособна възраст. Цифрите от общинския анализ са безапелационни: 44 695 във възраст за работа, срещу 19 379 в надтрудоспособна възраст.
Близо 2 хиляди да хората с инвалидност от 90% и над 90% в общината, като 739 от тях са с чужда помощ. Миналата година през ТЕЛК са освидетелствани 936 деца от общината.
Основно гражданите с протоколи от ТЕЛК са болни от различни заболявания на кръвообращението, следвани от хипертонии и мозъчно-съдови болести и болести на костно-мускулната система.
В анализа е направен и профил на кварталите и улиците в които живеят роми и площта, която те обитават. В доклада се посочва, че двата квартала с компактно ромско население в Казанлък- „Кармен“ и „Казмера“ са на обща площ от 130 декара, без да се посочва броят на населението, което живее там. За сметка на това подробно са описани проблемите на инфраструктурата в тези райони.