Парламентът прие единодушно на първо и на второ четене промени в Закона за защита при бедствията. Измененията са внесени от Цветан Цветанов /ГЕРБ/ и депутати от почти всички парламентарни групи. В заключителните разпоредби се правят съответни изменения в Закона за електронните съобщения.
С промените се създава нормативна уредба, която урежда правната възможност органите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - МВР и на териториалните й структури да имат право да изискат справка за данни от мобилните оператори, свързана с установяване на мобилна клетка. Това ще става при постъпил сигнал, че човек е изпаднал или може да изпадне в положение поставящо в риск живота или здравето му.
Мобилните оператори се задължават да извършат справка за данните на такъв човек във възможно най-кратък срок, но не повече от два часа от постъпването на сигнала.
Проблемът с предоставянето на локациите на изчезнали в планината излезе отново с цялата си сериозност и необходимост на дневен ред, след последния случай на изчезнал под връх Ботев 35 годишен млад мъж от София.
През лятото на тази година, в друго свое заседание Парламентът реши номерът за спешни повиквания 112 да е достъпен за хора със слухови и говорни увреждания. Това стана с приетите на второ четене промени в Закона за националната система за спешни повиквания, с единен европейски номер 112.
Единодушно, с 92 гласа "за", депутатите приеха сред основните функции на центровете 112 да е и осигуряването на необходимите условия за достъп на граждани със слухови или говорни увреждания. Този достъп трябва да се осигури от министъра на вътрешните работи в срок до една година от влизането в сила на измененията.
Мобилните оператори трябва съвместно да разработят техническото решение, което да създаде мобилно приложение за достъп до системата 112, чрез което да се обменя текстова комуникация между оператор на 112 и лицето, търсещо помощ. Мобилните оператори са поели ангажимент да осигурят безплатен интернет достъп за приложението.
Източник: БТА